Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?

Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu? Mikro elektrownia – tym jest instalacja fotowoltaiczna, a oczekiwania konsumentów względem takiej inwestycji są jednoznaczne: darmowy, własny prąd i niezależność w dostępie do tego prądu. Niejednemu inwestorowi wydaje się przy tym, że fotowoltaika daje niezależność całkowitą, także podczas awarii sieci energetycznej. Czy tak jest jednak w istocie i czy przy przerwach w dostawach energii z sieci energetycznej w naszych gniazdkach będzie znajdował się prąd? Otóż, nie zawsze.

Brak prądu z sieci – czy fotowoltaika działa?

Zachwalany system prosumencki ma swoje zalety, ale i wady. Polega on na tym, ze jednocześnie produkujemy oraz konsumujemy energię elektryczną. Własna mikro elektrownia słoneczna powinna w oczekiwaniu dawać całkowitą niezależność, a przynajmniej w ciągu dnia. Panele fotowoltaiczne produkują wszak prąd, a jednak zdarzają się sytuacje, gdy przy maksymalnym nasłonecznieniu ogniw fotowoltaicznych w gniazdkach prądu nie mamy.

Dzieje się tak dlatego, że większość instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju są instalacjami typu on-grid. Tego rodzaju rozwiązanie sprzęga za pomocą licznika dwukierunkowego na stałe mikro elektrownię z lokalną siecią energetyczną.

W sytuacji, gdy następuje przeciążenie sieci albo wiatr zerwie przesyłowe linie energetyczne zostaniemy od prądu odcięci. Stanie się tak nawet przy maksymalnym nasłonecznieniu naszych paneli solarnych. Dlaczego? Ponieważ jest to specjalne zabezpieczenie, a nie żadna wada albo usterka techniczna systemu.

Poznaj także:

Brak prądu z sieci – dlaczego fotowoltaika musi być wyłączona?

Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?

Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?

Przy dostępie do światła słonecznego panele fotowoltaiczne nieustannie produkują prąd i albo przesyłają energię do domu, albo do sieci energetycznej w wypadku nadwyżki produkcji. Jeżeli dochodzi do awarii lub celowego wyłączenia sieci energetycznej sprzężonej z danym gospodarstwem przesyłany z fotowoltaiki prąd raziłby pracowników naprawiających usterkę lub dokonujących konserwacji.

W celu uniemożliwienia tego rodzaju zdarzeń w falowniku zamontowane jest specjalne zabezpieczenie. Zwane zabezpieczeniem antywyspowym natychmiast wyłącza urządzenie, gdy tylko wykryta zostaje przerwa w dostawie prądu po stronie sieci energetycznej. Takie zabezpieczenie chroni zdrowie i życie ludzi, ale jednocześnie oznacza brak prądu w gniazdkach właściciela fotowoltaiki.

Tak wygląda sytuacja w większości przypadków, ale to wcale nie oznacza, że brakuje rozwiązań, które ten problem eliminują. Istnieją systemy, które mogą całkowicie uniezależnić właściciela instalacji fotowoltaicznej od dostawców energii elektrycznej, także podczas awarii sieci przesyłowych.

Brak prądu z sieci – czy można zyskać niezależność?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid, czyli podłączona do sieci energetycznej jest pod względem przerw w dostawach prądu z tejże sieci zawodna. Istnieją jednak rozwiązania zapewniające inwestorom niezależność energetyczną i są to:

  • instalacje fotowoltaiczne off-grid;
  • hybrydowe instalacje fotowoltaiczne.

Brak prądu – instalacja off-grid

Instalacja fotowoltaiczna off-grid nazywana jest wyspową i do funkcjonowania nie potrzebuje podłączenia do sieci wcale. Jest to układ wyspowy, czyli zamknięty, a wytworzona energia elektryczna po przetworzeniu w falowniku trafia albo do domowych urządzeń, albo jest kierowana do akumulatorów. Wykorzystanie w instalacji magazynu energii zapewnia właścicielowi PV off-grid ciągłość dostaw prądu niezależnie od sytuacji w sieci energetycznej, czy w nocy.

Brak prądu – instalacja hybrydowa

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna jest natomiast połączeniem instalacji on-grid oraz off-grid. Taka instalacja może być programowana na wykorzystywanie obu systemów i albo pracować jak najpopularniejsza fotowoltaika, czyli zasilać gospodarstwo domowe w prąd, a nadwyżki  przesyłać do sieci albo jak off-grid, czyli zasilać gospodarstwo, a nadwyżkami ładować akumulatory.

Zalety i wady systemów niwelujących problem fotowoltaiki i braku prądu w sieci

Jakie są wady i zalety systemów off-grid i hybrydowego?

fotowoltaika-cena-SzczecinZaletami są niezależność od sieci energetycznej oraz bardziej ekonomiczne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej. Instalacja off-grid zapewnia stuprocentowe wykorzystanie produkcji własnej mikro elektrowni, co w instalacji on-grid jest niemożliwe. Przy off-grid niezbędna energia jest pobierana np. nocą z akumulatorów, a przy on-grid z sieci, ale w wartości umniejszonej o 20 do 30%. Natomiast instalacja hybrydowa jest bardziej elastyczna. Wadą wymienionych systemów są przede wszystkim koszty, które są o tyle wyższe od instalacji on-grid, że popularność systemów off-grid oraz hybrydowego jest znikoma.

Dla instalacji fotowoltaicznych niezbędna jest przede wszystkim większa ilość paneli, a do tego konieczność zakupu akumulatorów, które są niestety bardzo drogie. Jeszcze większe koszty generuje natomiast przy zakupie i instalacji system hybrydowy. Tutaj nie tylko bowiem trzeba więcej paneli oraz wyposażenia w akumulatory, ale jeszcze dochodzi konieczność posiadania specjalnego inwertera albo dwóch oddzielnych dla on-grid oraz off-grid. Problemem jest także większe skomplikowanie systemów i większe ryzyko awarii.

You may also like...