Jak dobrze przygotować wyprawkę niemowlęcą?

Pojawienie się pierwszego dziecka na świecie to duże wyzwanie dla rodziców. Jeśli mamy styczność z maluchami w rodzinie czy u znajomych to nie będziemy mieć problemu z wyborem ubrań czy gadżetów. Trudniej na pewno jest rodzicom, którzy wszystkiego muszą się uczyć od początku. Warto dobrze się do tego przygotować w okresie ciąży. Warto poczytać fachowe poradniki, przejrzeć strony internetowe z poradami dla rodziców czy też przejść się po sklepach, by obejrzeć akcesoria i ubranka dla dzieci.

Co koniecznie trzeba kupić?

Na początek rodzice mają wiele rzeczy, które muszą zakupić. Taka wyprawka to spory wydatek, dlatego warto go rozłożyć na cały czas ciąży. Przede wszystkim potrzebujemy wózka i nosidła, które początkowo będzie fotelikiem samochodowym. Musimy zakupić ubrania dla dzieci w bardzo małym rozmiarze. Nie musi ich być zbyt wiele, gdyż często dzieci bardzo szybko wyrastają z najmniejszego rozmiaru. Oczywiście potrzebny jest szereg kosmetyków do pielęgnacji noworodka. Koniecznie zadbajmy o pieluchy jednorazowe jak i te wielokrotnego użytku. Musimy się zastanowić, w jaki sposób będziemy kąpać maluszka i kupić wanienkę bądź specjalną matę. Do tego musimy zadbać oczywiście o kocyki, miłe w dotyku dla naszego szkraba. Można od razu zakupić kilka rodzajów. Mamy, które chcą swoje dzieci nosić powinny wcześniej pomyśleć o zakupie bądź wypożyczeniu specjalnej chusty do noszenia. Warto oczywiście wcześniej pójść też na kurs, gdzie nauczymy się, w jaki sposób nosić maluszka. Można też kupić specjalne wzmocnione nosidła z pasami, które również ułatwiają przenoszenie maluszka.

Urządzanie pokoju dla malucha

Bardzo ważnym elementem wyprawki jest wszystko to, co ułatwi nam opiekę nad dzieckiem w jego pokoiku. Przede wszystkim maluszek musi mieć wygodne łóżeczko lub kołyskę, którą łatwo przemieszczać. Oczywiście trzeba również pomyśleć o miejscu na przewijak, które będzie wygodne dla mamy. Nie może być położone za nisko więc najlepiej zamontować je na łóżeczku lub komodzie. I bardzo ważny jest jakiś kącik do karmienia, nieważne czy dziecko będzie karmione piersią czy z butelki. Szczególnie w pierwszych miesiącach takie karmienie to nieustanny proces więc mama i tato muszą mieć komfortowe pozycje. Wystarczy ustawić wygodny fotel ze stolikiem, który pozwoli na odkładanie rzeczy czy picie herbaty w czasie karmienia. Pokój maluszka nie tylko ma być piękny, ale przede wszystkim funkcyjny. Warto zajrzeć do poradników, jak urządzić taki pokój, by przede wszystkim nam było łatwo się poruszać. Będziemy tam spędzać wiele czasu więc musimy się czuć komfortowo.

Ubranka od znajomych

Przygotowując się na przyjście maleństwa na pewno koleżanki chętnie podzielą się z nami ubraniami po swoich dzieciach. Jest to bardzo popularne wśród mam i bardzo często korzystają z takiej formy szykowania wyprawki. Dlatego nie krępujemy się przyjmować rzeczy od znajomych, później także i my będziemy mogły podzielić się ubraniami dla dzieci. Taka wyprawka oczywiście nie będzie spełniała wszystkich naszych wymogów, może się okazać, że znajdziemy tam sporo nieprzydatnych rzeczy. I nie ma z tym żadnego problemu, taką odzież spokojnie możemy przekazać. Bardzo często może się okazać, że wśród ubrań znajdziemy jeszcze takie z metką. Wielu rodziców kupuje je na zapas i często nie udaje się ich założyć maluszkowi. Jeśli wokół siebie mamy wiele mam to może się okazać, że dostaniemy naprawdę sporą ilość ubranek. Dlatego musimy się na samym początku dogadać, czy takie rzeczy mamy zwrócić czy możemy je przekazać dalej. Gdy coś nam się nie podoba to nie zostawiajmy tego na siłę, lepiej zrobić miejsce dla ubrań, które będą ładne i przydatne. Odpowiednio wcześniej przepierzmy te rzeczy i wyprasujmy, by wszystko czekało gotowe na pojawienie się maleństwa.

Szaleństwo zakupowe przyszłych mam

Oczywiście każda mama poddaje się szaleństwu zakupowemu. Widząc śliczne ubrania dla dzieci trudno się powstrzymać przed ich zakupem. Wiele z tych nabytków okaże się nietrafiona i w ogóle nie przyda nam się naszemu maluszkowi. Dlatego czasem warto pomyśleć przed takim zakupowym szaleństwem. Większość sklepów ma swoje strony internetowe i gazetki zakupowe, które pozwalają przejrzeć asortyment. Oczywiście przeglądanie i dotykanie takich ciuszków jest często przyjemnością samą w sobie więc nie musimy sobie tego odmawiać. Przy takich zakupach musimy tylko pamiętać, żeby nie kupować bez końca podobnych super gadżetów, które nie do końca mają jakieś zasadne zastosowanie. Mamy często np. kupują słodkie buciki dla niemowlaczków, które głównie mają charakter ozdobny. Nasz maluch długo nie będzie potrzebował żadnego obuwia. Na jedną taką rzecz możemy się skusić, ale nie magazynujemy niepotrzebnych rzeczy. Kupujmy ubranka i akcesoria, które wiemy, że będziemy potrzebować. I tu już często możemy zaszaleć z formą czy wzorem. Warto sprawdzać, ile już podobnych rzeczy mamy w domu, żeby nie przesadzić z ilością. Ubranka dla dzieci trzeba gdzieś trzymać, a nasze szafy nie są w stanie pomieścić wszystkiego.

You may also like...