Odzież BHP, która zapewnia bezpieczeństwo

Odzież BHP, która zapewnia bezpieczeństwo – na rynku istnieje cała masa różnych branż, zawodów i specjalizacji, które wymagają różnego podejścia do pracy. Bardzo ważne jest jednak to, aby w każdej pracy pracownik mógł się czuć bezpiecznie. Dlatego też należy pilnować, by zawsze miał dostęp do odpowiedniej odzieży BHP. Podjęcie dobrej decyzji może uratować zdrowie i życie.

Czy zawsze jesteśmy bezpieczni?

Odzież BHP, która zapewnia bezpieczeństwo

Odzież BHP, która zapewnia bezpieczeństwo

Nigdy tak naprawdę nie wiemy, jaki wypadek w pracy może się nam zdarzyć. Specjaliści od BHP dobrze to chyba wiedzą, że na pracowników czyhają różne zagrożenia, których nie raz nie da się przewidzieć. Nieraz nawet dobrana do zawodu i wykonywanej czynności odzież BHP nie będzie w stanie skutecznie obronić pracownika przed zagrożeniem. Czy ktoś na przykład wpadłby na to, że zbyt duża ilość dokumentów w archiwum może być zagrożeniem? Zapewne niewielu tak pomyśli, a w dużych i starych firmach, w których wiele dokumentów przetrzymywanych jest w starych archiwach, może się okazać, że półki pod naporem ilości dokumentów zaczną pękać i stworzą zagrożenie dla pracowników, którzy tam będą przebywać.

Dlatego też pracownicy, którzy nie zawsze w danej odzieży BHP czują się bezpiecznie, albo powinni poprosić o dodatkową odzież, czasem lepszą, albo też po prostu sami zadbać o to, by taka odzież została przez nich zakupiona. Nie zawsze warto czekać na krok pracodawcy, ponieważ zanim on go wykona i zanim kupi dobrą odzież, może już dojść do wypadku. Odpowiednie buty, kask, czy rękawice, a także inne elementy odzieży BHP, nie zawsze są obowiązkowe na danym stanowisku, a to one mogą być zabezpieczeniem przed zdarzeniami, które tak naprawdę mogą mieć miejsce. Dlatego też każdy pracownik zawsze powinien dobrze przemyśleć, czego potrzebuje. Ubiór także powinien być dobrze dobrany, pod względem rozmiaru i nigdy nie powinien utrudniać ruchów. Na przykład odzież BHP, która utrudnia poruszanie rękoma, może być groźna, ponieważ pracownik nie zdąży się zasłonić przed czymś, co mu zagraża. Natomiast, jeśli odzież BHP jest zbyt luźna, to przypadkiem może dojść do wciągnięcia jej przez jakąś maszynę i następnie dochodzi do urazu pracownika.

Rekomendujemy super szkolenia BHP online 

Jaką odzież wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów odzieży, spośród której można wybierać i tak też podział główny istnieje na odzież roboczą i odzież ochronną, ale dzielą się one nie tylko ze względu na przeznaczenie, ale też na funkcjonalność, elementy dodatkowe, jakość , wykonanie i użyty materiał. Każdy z tych punktów, podziałów może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracownika, jego higienę i po prostu sprawność w pracy. Dobra odzież BHP może na przykład zwiększyć produktywność pracownika, ponieważ lepiej i łatwiej będzie się mu wykonywać poszczególne czynności.

Warto przede wszystkim na początku zdecydować, czy potrzebujemy odzieży roboczej, czy ochronnej. Jeśli chodzi tą pierwszą, to na pewno będzie łatwiej podjąć decyzję, jakie ubranie BHP z tego rodzaju wybrać. Między innymi ze względu na to, że jej głównym zadaniem jest po prostu zabezpieczyć pracownika przed różnego rodzaju zabrudzeniami, z którymi może się spotkać w miejscu pracy, czyli różne pyły, kurze, smary, oleje, tłuszcze i tak dalej. Chodzi po prostu o to, by ciało nie miało kontaktu z tymi substancjami. Najczęściej taka odzież występuje w zastępstwie za odzież codzienną. Natomiast na pewno ważnym szczegółem jest to, że nie posiada ona żadnych certyfikatów. Między innymi ze względu na to, jeśli komuś bardzo zależy, to może zmieniać kolor odzieży, jej krój, czy też umieszczać na niej logotypy i nie powinno to znacząco wpłynąć na jej funkcjonalność.

Nieco inaczej to wygląda w przypadku odzieży ochronnej, ponieważ jej funkcją jest już ochrona ciała przed konkretnymi zagrożeniami, substancjami i tak dalej, a to między innymi zapewniają przykładowo konkretne materiały, czy też zastosowane do wykonania ubrania substancje. Dlatego tez przy tego rodzaju odzieży BHP stosowane są certyfikaty, które mówią o tym, czy ta odzież jest warta uwagi i czy na pewno ochroni pracownika w taki sposób, by nic mu nie groziło. Przez zastosowanie certyfikatów, nie można za bardzo wpływać na zmiany w tej odzieży, ponieważ każda zmiana może skutkować tym, że nagle zostanie obniżona jej funkcjonalność i możliwość ochrony przed zagrożeniami, czym lepiej jest nie ryzykować. Taka odzież nierzadko występuje w sprzedaży jako konkretna odzież dedykowana dla danych zawodów i wykonywanych czynności.

Wybór odpowiedniej odzieży jest bardzo ważny, ponieważ to od niego może zależeć, czy pracownik w pracy będzie mógł czuć się bezpiecznie i czy w pewnie będzie wykonywać swoje zadania. Pracodawca dlatego też powinien zadbać o to, by każdy pracownik miał dobrą i bezpieczną odzież, dopasowaną do charakteru pracy.

You may also like...