Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy

W ostatnich latach dużo zmieniło się na polskim rynku pracy. Możemy obserwować dynamiczny rozwój wielu firm. Być może sami stawiamy pierwsze kroki w prowadzeniu działalności gospodarczej i zastanawiamy się jak sprawić, aby nasze decyzje były dobre i opłacalne. Warto spróbować pracy na własny rachunek, aby przekonać się, że może ona przynieść wiele satysfakcji. Dla niektórych jednak prowadzenie własnej firmy wydaje się być zbyt dużym wyzwaniem, dlatego wybierają stabilną pracę na etacie. 

Sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie jest bardzo niskie, ale wciąż są duże szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Młodzi ludzie, którzy posiadają kwalifikacje zawodowe mogą dostać upragnioną pracę, zwłaszcza, jeśli wykazują inicjatywę i chcą się zaangażować w swoje obowiązki. Trzeba jednak powiedzieć w tym miejscu, że zaczyna być widoczna postawa zachodnia, którą możemy nazwać work-life-balance, w której definicje wpisuje się znajdowanie równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Zwłaszcza młodzi ludzie nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pracę, ale zależy im na tym, aby czerpać przyjemność z życia i spełniać swoje marzenia. Praca zaś ma być tylko dodatkiem. Elastyczny grafik pracy i możliwość pracy zdalnej jest coraz częściej wybierana przez osoby o dużych kompetencjach. Taka postawa jest nowością, ponieważ jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dominowało przekonanie iż praca jest najważniejsza i to właśnie do niej trzeba dostosować swoje plany i dążenia. Nie było łatwo utrzymać i znaleźć pracę, dlatego pracownicy, którzy podchodzili do niej zbyt lekko nie mogli utrzymać swojego stanowiska. Docenianie dla pracy i szacunek do niej są bardzo ważne nadal, jednak możliwości jakie się otwierają przed ludźmi sprawiają, że pracownicy mają w czym wybierać. Dlatego nie przyjmują pierwszej lepszej pracy, ale zastanawiają się, która z nich daje możliwość rozwoju oraz jest odpowiedzią na ich potrzeby pod każdym względem.

Pieniądze główną motywacją

Nie ma co ukrywać, że chcemy sporo zarabiać, a pieniądze motywują nas do pracy. W niektórych firmach trudno o dobrego pracownika. Zwłaszcza tam, gdzie potrzebni są pracownicy fizyczni nie jest łatwo znaleźć kogoś pracowitego. Rozwiązaniem mogą być wtedy pracownicy z Ukrainy, którzy doskonale odnajdują się w wielu zawodach wymagających siły fizycznej. Przedsiębiorcy chętnie ich zatrudniają ze względu na fakt, że cieszą się z pracy i nie są zbyt roszczeniowi. W swojej ojczyźnie mają utrudniony dostęp do zdobywania pieniędzy. Tam ciężko o stabilną pracę na etacie, która pokrywałaby koszty życia i utrzymania. Dlatego chętnie przyjeżdżają do Polski aby nieco poprawić swój standard życia. To naturalne, że pracownicy z Ukrainy często przyjeżdżają z rodzinami do naszego kraju, wynajmują mieszkania oraz starają się prowadzić normalne życie. Warto im w tym pomóc, ponieważ wielu Polaków również wyjeżdżało na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Każdy człowiek dąży do poczucia stabilności i bezpieczeństwa w swoim życiu. Chcemy przede wszystkim zaspokajać swoje najważniejsze potrzeby. Bardzo ważne są dla nas nasze dzieci, którym chcemy zapewnić wszystko, co najlepsze. Dlatego staramy się angażować w swoją pracę i wykonywać ją jak najefektywniej, żeby dawała nam satysfakcjonujące wynagrodzenie. Praca jest istotną częścią naszego życia, dlatego trzeba ją zorganizować w ten sposób, aby dawała nam przyjemność i pozwala poszerzać swoje kompetencje.

Pracownicy z Ukrainy w polskich firmach

pracownicy z Ukrainy

Część osób zastanawia się, czy pracownicy z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ są godni zaufania. Oczywiście nie należy generalizować, ponieważ każdy człowiek jest inny i tak naprawdę nigdy nie mamy do końca pewności na kogo trafimy, jednak wielu przedsiębiorców czy specjalistów do spraw rekrutacji, dobrze zna się na ludziach i potrafią wyczuć, kto będzie dobrym pracownikiem. Dlatego odrobina wprawy wystarczy, aby zatrudnić kogoś odpowiedzialnego i rozsądnego. Aby zatrudnić pracownika z Ukrainy trzeba dopełnić kilku formalności związanych z dokumentacją, jednak nie jest to zbyt skomplikowane i wielu właścicieli firm się na to decyduje, kiedy nie mogą znaleźć Polaków. Bariera językowa oczywiście istnieje, jednak po kilku tygodniach utrudnionej komunikacji, z czasem na pewno dogadamy się z osobą zza wschodniej granicy, gdyż nasze języki są zbliżone. Warto szukać rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Nie ma co ukrywać, że każdy chciałby dużo zarabiać, ale właściciele firm nie zawsze są w stanie zapłacić swoim pracownikom tyle, ile oni by chcieli otrzymywać. Niektórzy pracownicy z Ukrainy są również zdeterminowani do tego, aby pracować dłużej niż 8 godzin. Przyjeżdżają do naszego kraju głównie w celach zarobkowych, dlatego chętnie pracują przez cały dzień. Jeżeli więc prowadzimy firmę, warto rozważyć zatrudnienie pracowników z Ukrainy, bo może przynieść to korzyści obu stronom. Coraz częściej możemy spotkać osoby zza wschodniej granicy pracujące w supermarketach czy w innych punktach handlowo-usługowych. Dobrze się odnajdują i starają się sprostać oczekiwaniom.

 

 

 

You may also like...