Wybór monitora: częstotliwość odświeżania, czas reakcji i ergonomia

Wybór monitora: częstotliwość odświeżania, czas reakcji i ergonomia – monitory stanowią kluczową część każdego zestawu komputerowego. Prawdą jest jednak, że większość z nas wybiera je na samym końcu, korzystając z budżetu pozostałego po podstawowych częściach komputerowych. To błąd, gdyż to właśnie monitory w największym stopniu przyczyniają się do komfortu pracy czy zabawy na komputerze. Jak zatem je wybrać, by być z nich zadowolonym? W tym konkretnym poradniku skupimy się na trzech bardzo ważnych ich aspektach – częstotliwości odświeżania, czasie reakcji i ergonomii.

Częstotliwość odświeżania matrycy – na co ma wpływ?

Wybór monitora: częstotliwość odświeżania, czas reakcji i ergonomia

Wybór monitora: częstotliwość odświeżania, czas reakcji i ergonomia

Częstotliwość odświeżania matrycy w monitorach oddziałuje przede wszystkim na to, jak płynny jest wyświetlany przez nie obraz. Im wyższy jej współczynnik, tym większa jest płynność obrazu i tym z mniejszą ilością opóźnień mamy do czynienia. Częstotliwość wyrażania jest w hercach (Hz). Łopatologicznie mówiąc: określa ona to, jak często w ciągu jednej sekundy pojawia się nowa klatka obrazu.

Kto odczuje najbardziej większą częstotliwość? Na pewno nie osoby, które działają przede wszystkim w obrębie programów biurowych, ale też przy obróbce grafiki i fotografii (czyli we wszystkim tym, co ma bardziej statyczną formę i nie wymaga ogromnej płynności). Na większej częstotliwości odświeżania matrycy w monitorach skorzystają za to gracze oraz montażyści filmów wideo. Dla tych pierwszych wpłynie ona na płynność rozgrywki, drudzy poczują z kolei większą dynamikę filmów.

Osoby pracujące w biurach mogą bez problemu sięgnąć po matrycę z odświeżaniem na poziomie 60 Hz. U osób grających i montujących filmy minimum to 75Hz, a preferowaną wartością – 120 Hz. Jeżeli jednak mamy do czynienia z monitorem 4K, przede wszystkim do gier lub filmów, wtedy najlepiej sprawdzi się monitor z odświeżaniem na poziomie 144 Hz.

Idealny czas reakcji monitora – jaki powinien on być?

Czas reakcji monitora jest podawany w milisekundach i również zależy od głównego jego zastosowania. Im jest on mniejszy, tym ostrzejszy i bardziej wyraźny jest obraz w ruchu. Docenią to gracze i montażyści, u których najlepiej sprawdzą się monitory z czasem reakcji poniżej 4 ms (idealna wartość to 1 ms, jednak nie ma sensu na siłę ku niej dążyć). W pracy biurowej różnica w czasie reakcji jest praktycznie niezauważalna – dlatego też śmiało można postawić na monitory o słabszym czasie reakcji, nawet do 10 ms (choć 5 ms może być najlepsze do bardziej uniwersalnego zastosowania, a zatem chociażby takiego zakładającego okazjonalne uruchamianie mniej wymagających gier).

Ergonomia monitorów – na co zwracać największą uwagę?

Na ergonomię monitorów wpływa całe mnóstwo różnych czynników – sama w sobie jest w końcu pojęciem bardzo szerokim, a ściśle związanym z komfortem użytkowania dowolnego sprzętu. Jeśli chodzi właśnie o monitory, zwróćmy uwagę na takie aspekty i funkcje, jak:

  • dostępne złącza (porty) – jeden z najważniejszych aspektów technicznych monitora, pozwalający na podłączanie go do komputerów nowej i starszej generacji. Podstawą w monitorze jest obecność portu HDMI (idealnie byłoby, gdyby było ich więcej, by podłączyć do monitora nie tylko komputer, ale i chociażby konsolę), ale dobrze byłoby, gdyby miał również ten VGA lub DVI (właśnie do starszych sprzętów). Przydatne mogą okazać się wbudowane w obudowę monitora porty USB (choć nie powinny one stanowić priorytetu);
  • gwarancja monitory mają to do siebie, że zdarza im się posiadać tak zwane “martwe piksele” – dobrze byłoby, aby producent dawał gwarancję na to, że nie pojawią się przynajmniej przez kilka lat po ich zakupie. Martwe piksele może nie każdemu przeszkadzają, ale jeśli już się je zobaczy, ciężko będzie odwyknąć od zwracania na nie uwagi;
  • technologie chroniące oczy – jeżeli na monitor patrzymy codziennie długimi godzinami (chociażby 8 godzin w pracy), powinniśmy minimalizować skutki zmęczenia naszych oczu. Warto zadbać o to, by monitor nam w tym pomagał – doskonale radzi sobie w tym technologia Flicker Freem, która eliminuję migotanie obrazu przy większej jasności. Dobrze byłoby też, gdyby monitor dawał dostęp do filtrów światła niebieskiego, korzystnych dla oczu (choć zmieniających biel w lekką żółć);
  • VESA – VESA to standard, który umożliwia przymocowanie monitora czy to do specjalnego statywu, czy też do ściany. Jest to praktyka, po którą sięga się coraz częściej – warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas monitor jest do niej dostosowany (wymaga to od niego posiadania specjalnych otworów w obudowie, umożliwiających właśnie osadzenie go na specjalnej szynie).

Podsumowanie

Choć monitory są zwykle czymś, na co nie chcielibyśmy wydawać mnóstwa pieniędzy (zwłaszcza po zakupie bardzo drogiego zestawu komputerowego), są też peryferia bardzo ważnym przy codziennym użytkowaniu sprzętu komputerowego. Mają niebagatelny wpływ na to, jak męczą się nasze oczy, ale i jakie są nasze odczucia związane z oglądaniem obrazu – czy to w postaci filmów, czy też grafik lub gier wideo. Właśnie z tego względu poświęćmy im więcej uwagi, skupiając się między innymi (ale nie tylko) na aspektach, o których wspomnieliśmy w naszym poradniku.

You may also like...