Ceny domów kanadyjskich

Bardzo popularne w ostatnim czasie domy kanadyjskie stały się upragnionym celem wielu młodych ludzi marzących o swoim niezależnym lokum. Zresztą wiek ma tu niewiele do rzeczy. Na tego typu domy decydują się także przedstawiciele starszych pokoleń. Oczywiście, jeśli mają na tyle oszczędności, które pozwalają na postawienie domu już w dojrzałych latach. A koszty domów kanadyjskich w porównaniu do kosztów stawiania domów murowanych mogą być naprawdę dużo mniejsze. To właściwie jeden z głównych czynników, dla których Polacy pokochali domy kanadyjskie. Co trzeba zrobić, aby postawić swój wymarzony dom kanadyjski, którym cieszyć się będziemy przez całe lata i bez lęku, że ktoś podziękuje nam za współpracę lokatorską i zatrzaśnie drzwi przed nosem? Po co przez całe lata wynajmować ciasne mieszkanko w bloku, jeśli już za kilkadziesiąt tysięcy złotych wybudować można całkiem wygony, ładny i dopracowany konstrukcyjnie domek drewniany w stylu kanadyjskim? Szacunek kosztów już na samym początku przyglądania się inwestycji budowlanej nastawia nas niezwykle optymistycznie. 

Domy kanadyjskie – legenda, która przywędrowała z daleka

dom budowaJeszcze w latach osiemdziesiątych, gdy dość spore grupy Polaków emigrowało do Kanady, słyszało się za pośrednictwem „poczty pantoflowej”, że domy kanadyjskie to super nowoczesne i tanie rozwiązanie na mieszkanie. Polacy za żelazną kurtyną, jeszcze wtedy odcięci od świata, z trudem starali się uwierzyć w te rewelacje. Jak dom może być drewniany, osadzony na belach i do tego super ocieplony i stabilny? To chyba jakieś bujdy. Żarty i śmiechy z domów kanadyjskich skończyły się w momencie otwarcia granic. Polacy odwiedzający Kanadę wreszcie na własne oczy zobaczyli, czym tak naprawdę w praktyce jest nowoczesne budownictwo, tak dalekie od standardów funkcjonujących w naszym mimo wszystko zacofanym jeszcze pod wieloma względami kraju. Przecież do dziś w społecznej świadomości pokutuje przekonanie, że dom prawdziwy i solidny może być jedynie murowany, a przecież pomysły współczesnych konstruktorów, nie tylko z Kanady pokazały, że jest zupełnie inaczej.

Odkładaj, inwestuj, twórz!

Załóżmy, że chcemy postawić domy kanadyjskie, bo mamy już dosyć mieszkania w wynajmowanych klitkach, albo męczy nas dzielenie lokum z rodzicami. Zarabiamy, pracujemy, mamy stałe źródło dochodu. Na jaki wydatek trzeba się przygotować? To wszystko jest bardzo złożoną sprawą. Trzeba przede wszystkim posiadać działkę budowlaną, bo przecież takiego domu, przy całej jego innowacyjności, nie wybudujemy w powietrzu. Działka budowlana może być przez nas wykupiona, ale najwygodniej będzie, jeśli dogadamy się z rodzicami, w każdym razie  – kimś z rodziny. Na działce, gdzie zbudowano wcześniej dom rodzinny, być może będzie możliwe postawienie jeszcze jednego obiektu mieszkalnego, co uratuje nas przed kosztami zakupu działki. Jeśli nie ma takiego wyjścia – trudno. Trzeba będzie przysłowiowo „przełknąć tę żabę”. Potem dochodzi zakup materiałów. Na materiały do budowy standardowego, prostego w konstrukcji domku budowlanego na sam początek trzeba będzie przeznaczyć około 40 tysięcy złotych. Najlepsze gatunkowo drewno, akcesoria do montażu, elementy pod ocieplenie i wykończenie, płyty z ekologicznych materiałów – wszystko to kosztuje. Do tego jeszcze doliczyć musimy koszty pracy wybranej do projektu firmy budowlanej oraz wynagrodzenie dla projektanta.

Może być naprawdę wygodnie

Jeśli powierzymy postawienie naszego drewnianego domu sprawdzonej firmie o dobrej renomie – w krótkim czasie będziemy mogli cieszyć się przestronnym i przytulnym lokum. Obecnie bardzo łatwo jest zauważyć, że domy kanadyjskie przy wjazdach do średnich lub większych miast stanowią integralną część krajobrazów. Przybywa ich coraz więcej z każdym dniem. To znak, że tego typu pomysły architektoniczne przyjęły się i są już na dobre rozwiązaniami budowlanymi osadzonymi w naszej polskiej tradycji. Domy kanadyjskie na zewnątrz, gdy się na nie spojrzy, w niczym nie odstają od domów murowanych. Dopiero po bliższym przyjrzeniu dobitnie widzimy, że są jakoś dziwnie lżejsze, mają większy urok i nie przytłaczają przestrzeni swoim konstrukcyjnym ciężarem. Przy domach kanadyjskich zastosować można różnorodne rozwiązania architektoniczne także charakterystyczne dla domów murowanych. Przy głównym wejściu na przykład zaprojektować można niewielki, wdzięczny ganek, na którym będzie można przebywać w czasie słonecznych, letnich dni i przyjmować gości.

Zdecyduj się już dziś!

Ci, którzy podjęli się wyzwania stworzenia nowego domu już w dojrzałych latach swojego życia często żałują, że zdecydowali się na to zbyt późno. Im wcześniej postawicie wymarzone domy kanadyjskie, tym dłużej będziecie się nimi cieszyć. Standardowa opcja takiego domku to najczęściej jeden przestronny, duży pokój na parterze, kuchnia, łazienka plus dwa mniejsze pokoiki na piętrze. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z biegiem czasu i przy sprzyjających środkach finansowych rozbudowywać taki domek we wszelkich, możliwych kierunkach.

You may also like...