Jak wyprać dywany i wykładziny domowymi sposobami?

Jak wyprać dywany i wykładziny domowymi sposobami? Pranie wykładzin i dywanów powinno odbywać się regularnie. Podczas codziennego użytku są one narażone na kurz i roztocza osadzające się na ich powierzchni. Nie każdy jednak chce używać do tego celu chemicznych środków czyszczących. W jaki sposób czyścić dywany i wykładziny w domu? Jakich produktów najlepiej użyć? 

Domowe metody prania wykładzin i dywanów są znane od wieków. Panie domu bardzo chętnie z nich korzystają, ponieważ są o wiele mniej kosztowne niż pranie w pralniach chemicznych, a ponadto są bezpieczniejsze dla zdrowia. Preparaty chemiczne silnie oddziaływają na zdrowie i w wielu przypadkach powodują podrażnienie skóry lub błon śluzowych.

Jakie składniki można wykorzystać do prania wykładzin i dywanów?

Za pomocą metod domowych, możliwe jest pranie wykładzin i dywanów przy użyciu składników, które większość osób posiada w swojej kuchni – octu kuchennego, sody oczyszczonej, amoniaku, soli stołowej i skrobi kukurydzianej. To z jakiego produktu będziemy korzystać jest ściśle powiązane z efektami jakie chcemy uzyskać.

Czyszczenie wykładzin https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ i dywanów to czynność, którą należy wykonywać regularnie. W celu umycia widocznych plam na dywanie lub wykładzinie, konieczne jest zastosowanie mieszanki, która w łatwy sposób pozwoli otrzymać taki efekt. W takim przypadku proporcje należy dostosować do poziomu zabrudzenia tkaniny. Natomiast w celu samego odświeżenia dywanu lub wykładziny stosuje się inne składniki. 

Jak wyczyścić plamy z dywanu lub wykładziny?

Zanim przystąpisz do prania wykładzin lub dywanów musisz je odpowiednio przygotować, tak aby później efekty Twojej pracy nie poszły na marne. Rozpocznij od odpowiedniego odkurzenia. Postaraj się zrobić to w jak najbardziej dokładny sposób. 

W przypadku trudnych i rozległych zabrudzeń pomóc może np. roztwór wykonany z jednej szklanki amoniaku i dwóch litrów ciepłej wody. Taka mieszanka rozmiękczy plamy i ułatwi ich usuwanie. Po przygotowaniu roztworu należy namoczyć gąbkę w mieszance, a następnie dokładnie potrzeć nią o brudną powierzchnię dywanu lub wykładziny.

Jak wyprać dywany i wykładziny domowymi sposobami?

Jak wyprać dywany i wykładziny domowymi sposobami?

Uporczywych plam można pozbyć się także za pomocą roztworu przygotowanego z dwóch łyżek soli kuchennej i pół szklanki octu. Sól należy wsypać do szklanki, w której jest umieszczony ocet, a następnie dokładnie wymieszać aż do rozpuszczenia. Procedura czyszczenia wygląda w taki sam sposób jak w pierwszym przypadku. Należy pamiętać o tym, żeby przepłukać gąbkę co jakiś czas w czystej wodzie, ponieważ osiądzie na niej wiele kurzu i brudu. 

Metody te świetnie sprawdzą się w przypadku zabrudzeń o niewielkich rozmiarach. Co jednak można zrobić wówczas, gdy zabrudzenie jest naprawdę duże? Oczywiście i w tym przypadku przychodzimy z domowym rozwiązaniem. Konieczne będzie wykonanie przez Ciebie pasty sodowej, która doskonale radzi sobie z tego typu zabrudzeniami. Proporcje są w tym przypadku ustalane dowolnie. Chodzi o to, by mieszanka wody i sody została doprowadzona do konsystencji pasty. W przypadku brudu, który zalega na dywanie już od długiego czasu, można zastosować pastę z 1 łyżki octu i 1 łyżki skrobi kukurydzianej. W tym przypadku wystarczy rozprowadzić pastę po powierzchni dywanu lub wykładziny w miejscach, które są zabrudzone i pozostawić ją w ten sposób na 24 godziny. Po upływie tego czasu dywan należy dokładnie odkurzyć i jeśli to konieczne – również wytrzepać. Uzyskany efekt będzie naprawdę bardzo dobrze widoczny, a Ty będziesz mógł cieszyć się świeżą i piękną wykładziną, która wygląda jak nowa!

Jak odświeżyć dywan lub wykładzinę na sucho?

Nie każdy dywan lub wykładzinę można prać, jednak mimo to, zaleca się odświeżanie ich na sucho. Oczywiście jak w przypadku każdej zasady, tak występują tutaj wyjątki. Sposób prania wykładzin i dywanów na sucho stosuje się w przypadku tkanin, które nie nadają się do czyszczenia na mokro. Są to na przykład dywany lub wykładziny z wiskozy lub uwielbiane szczególnie przez panie kudłate z wysokim runem.

Najłatwiej wyczyścić dywan lub wykładzinę wykorzystując do tego celu sodę oczyszczoną, która jest bardzo popularnym i cenionym środkiem kuchennym. Czyszczenie wykładzin i dywanów na sucho jest niezwykle proste. Jedyne co trzeba zrobić to rozsypać proszek na powierzchni czyszczonej tkaniny i pozostawić go w ten sposób na około 5-6 godzin. Po upływie tego czasu, wszystko, co musisz zrobić, to bardzo dokładnie odkurzyć dywan. I gotowe! Możesz cieszyć się efektami oczyszczania. Soda neutralizuje wszystkie nieprzyjemne zapachy, które zdążyły zgromadzić się na dywanie lub wykładzinie podczas jego użytkowania, a dodatkowo sprawi, że dywan będzie świeższy, a jego wygląd dużo bardziej korzystny. Sklejone włosie stanie się puszyste i piękne, a dywan lub wykładzina znowu będą stanowić idealną ozdobę dla ulubionego pomieszczenia. 

Powyższe wskazówki dotyczące czyszczenia dywanu z pewnością okażą się bardzo pomocne dla wielu Pań domu. Wybór sposobu, którego użyjesz w swoim domu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Sprawdź jakie składniki posiadasz aktualnie w swojej kuchni i śmiało działaj! Pranie wykładzin i dywanów w domu jest niezwykle tanie i ekonomiczne, a przy okazji zmniejsza ilość kurzu i brudu zgromadzonego w Twoim domu.

You may also like...