Aparat lingwalny – co to jest?

Aparat lingwalny – co to jest? Bardzo zależy Ci na szybkim rozpoczęciu leczenia ortodontycznego? Jest wiele osób, które chcą mieć nie tylko zdrowe, ale także proste zęby. Czasami bez pomocy profesjonalnego ortodonty nie jest to zaś możliwe… Na szczęście ta dziedzina medycyny bardzo szybko się rozwija. Dzięki temu można liczyć na to, że leczenie będzie relatywnie szybkie oraz skuteczne. Ostatnio coraz popularniejsze stały się (stosowane właśnie w ortodoncji) aparaty lingwalne. Jakie są ich najważniejsze cechy? 

Czym cechuje się w praktyce aparat lingwalny?

Obecnie ortodonci mają do zaoferowania Pacjentom rozmaite metody leczenia. Dzięki temu cały proces odbywa się nie tylko szybko, ale także efektywnie. Poza tym Pacjenci nie narzekają na dyskomfort w trakcie noszenia aparatów ortodontycznych, czy innych akcesoriów, które są czasami stosowane w trakcie leczenia. Warto zaznaczyć, że aparat lingwalny jest coraz częściej doradzany przez ekspertów. Niekiedy to nawet sami Pacjenci zgłaszają się do ortodonty i od progu oznajmiają, że chętnie zdecydowaliby się na to rozwiązanie. Należy wiedzieć, że aparat lingwalny to aparat językowy. Jedną z jego najważniejszych cech jest niewidoczność.

Zainteresowała Cię ta sprawa? Na pewno aparat lingwalny jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć proste uzębienie, aczkolwiek z rozmaitych powodów nie mogą pozwolić sobie na to, by ich aparat ortodontyczny (w klasycznej wersji) był widoczny. Chodzi m.in. o dziennikarzy, youtuberów, którzy nierzadko występują przed kamerami itd. Powody mogą być tutaj naprawdę różne. Co więcej, nowoczesny aparat lingwalny jest dedykowany osobom, które np. borykają się z odwapnieniami szkliwa. Kiedy jeszcze to będzie dobra inwestycja? Pod kątem osób, które np. już kiedyś nosiły klasyczne aparaty ortodontyczne i miały problemy z dokładnym szczotkowaniem. W tym przypadku będzie można wykonywać ten proces nie tylko szybko, ale także bardzo dokładnie.

Aparat lingwalny – najważniejsze zalety

Aparat lingwalny - co to jest?

Aparat lingwalny – co to jest?

Jest coraz więcej osób zainteresowanymi takimi aparatami. Oczywiście, Pacjenci w pierwszej kolejności zwracają uwagę m.in. na to, że to rozwiązanie jest praktycznie w ogóle niewidoczne. Niektórym osobom bardzo zaś zależy na leczeniu i jednocześnie wysokiej estetyce. Trzeba zaznaczyć, że aparat lingwalny może być perfekcyjnie dopasowany do potrzeb konkretnego Pacjenta. Oczywiście, zanim tak się stanie, jest przeprowadzany wywiad medyczny. Potem są robione rozmaite zdjęcia, wyciski itp. Po to, by ortodonta mógł dokładnie dopasować aparat lingwalny. Dzięki temu leczenie przebiega nie tylko efektywnie.

Wbrew temu, co myślą niektóre osoby na ten temat, ma to również znaczenie pod względem czasu trwania konkretnego procederu. Jeśli bowiem aparat lingwalny zostanie perfekcyjnie dopasowany, to szybciej można liczyć na zrealizowanie konkretnych założeń. Poczynionych jeszcze na samym wstępie przez ortodontę. Odpowiednie dopasowanie ma także znaczenie pod innym względem. Chodzi o to, że aparat lingwalny nie powoduje podrażnień itp. Po prostu dany Pacjent odczuwa zdecydowanie mniejszy dyskomfort. Tak naprawdę trzeba się tylko na starcie przyzwyczaić do nowych elementów obecnych w naszej buzi. Adaptacja przebiega szybko, a potem Pacjenci… nierzadko w ogóle zapominają, że mają akcesoria z tej kategorii. Spore znaczenie ma także uniwersalność. Wiele osób zastanawia się, kto może zdecydować się na aparat lingwalny…

Okazuje się, że jest to sprzęt przeznaczony dla Pacjentów w różnym wieku. To jeszcze nie koniec walorów. Eksperci przekonują, że stosowanie takich aparatów sprawia, że ryzyko próchnicy jest zdecydowanie mniejsze. Wszak w tym przypadku żaden Pacjent nie powinien mieć problemów z wykonaniem dokładnego szczotkowania. Na dodatek wizyty kontrolne są przeprowadzane rzadziej. W ten sposób możesz zaoszczędzić nie tylko swój czas, ale także pieniądze.

Jakie są rodzaje takich aparatów?

Ortodonci w swojej codziennej praktyce stosują rozmaite aparaty lingwalne. Przede wszystkim dopasowują je do potrzeb (pod względem samego leczenia) i oczekiwań Pacjentów. Można tutaj wyodrębnić m.in. aparaty lingwalne proste. Są one również określane w literaturze jako standardowe. Czym cechują się aparaty lingwalne proste? Posiadają one jeden system zamków. Aby założyć w ogóle takie aparaty, ortodonta w czasie realizowania swojej pracy powinien najpierw pobrać wycisk zębów. Ten element wraz z zamkami trafia do laboratorium. Ważnym elementem jest także specjalna szyna transferowa. Jest ona umieszczana w ustach Pacjenta. Dzięki temu potem można swobodnie osadzić łuk aparatu lingwalnego.

Jakie są inne opcje? Są to akcesoria lingwalne z indywidualnymi zamkami. Można stwierdzić, że tutaj konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana. Wszak zamki są perfekcyjnie personalizowane pod kątem danego Pacjenta. Na początku ortodonta musi pobrać wycisk szczęki. Na skutek tego jest możliwe stworzenie indywidualnego modelu uzębienia, który z kolei posłuży do wykonania optymalnych zamków. W dalszej kolejności następuje zaś przygotowanie łuków.

You may also like...