Czym jest bielizna termoaktywna?

Coraz częściej do czynienia mamy z ubraniami i słyszymy pojęcie odzież termoaktywna. Termoaktywne mogą być skarpety czy też bluzy. Jednak najpopularniejsza jest bielizna termoaktywna. Co oznacza to pojęcie? Komu jest potrzebna oraz czym się charakteryzuje?

Definicja

Bielizna termoaktywna jest odzieżą produkowaną ze specjalnych syntetycznych materiałów, które mają zdolność odprowadzania sprawnego potu jak i także pary wodnej ze skóry w kierunku zewnętrznym pozostawiają skórę suchą i to nawet przy wysiłku fizycznym bardzo intensywnym. Pamiętajmy, że bielizna termoaktywna musi ściśle przylegać do skóry. Poza tym bardzo ważne jest także to co się stanie z wilgocią oraz z potem bezpośrednio po odprowadzeniu ich ze skóry. Zależne jest to co nosimy na drugą jak i także kolejną warstwę odzieży.

Różnice pomiędzy bielizną termoaktywną a bielizną bawełnianą

Bielizna termoaktywna w przeciwieństwie do bielizny bawełnianej, odprowadza pot od samej powierzchni skóry oraz pozostawia cieplny komfort nawet gdy jest bardzo wilgotna. Dlatego właśnie kupowanie polaru nie ma kompletnego sensu, jeśli pod spodem nie posiadamy odpowiedniej bielizny. Musimy także pamiętać, że wilgoć ciepło odprowadza z ciała jakieś dwadzieścia razy szybciej, aniżeli ma to miejsce w warunkach suchych. Bielizna termoaktywna także ma zapobiec procesowi temu, dzięki specjalnej konstrukcji zarówno materiału jak i także włókien. Odprowadza pot do warstwy zewnętrznej i tym samym zapobiega utracie ciepła podczas całego procesu odparowywania. Różnicą zauważalną pomiędzy bielizną bawełnianą wilgotną a bielizną termoaktywną jest przyklejanie się tej pierwszej bardzo nieprzyjemne do ciała oraz wzmożenie uczucia zimna. Ma to związek bezpośredni z właściwościami bawełny, która naprawdę pochłania sporo wilgoci. Jest to jakieś czternaście razy więcej od syntetyków, a do tego mało odprowadza, co oddziałuje fatalne na osobę, która ją nosi. Pot w tkaninie bawełnianej pozostaje, powodując znaczne ochłodzenie ciała.

Jaki jest koszt bielizny termoaktywnej?

O zakup bielizny termoaktywnej najbardziej powinny zatroszczyć się osoby, które uprawiają jakiś sport. W zasadzie to została skonstruowana dla nich specjalnie. Nieważne czy jesteśmy profesjonalistami, czy też amatorami, to działanie termoaktywnej odzieży będzie identyczne. Dzięki tej bieliźnie żadne atmosferyczne warunki nie będą nam straszne. Skoro się już wybieramy na zakupy, to powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę w jakieś trenujemy najczęściej. Niezmiernie ważny jest także poziom zaawansowania. Na poziom zaawansowania składa się częstotliwość ćwiczeń, kondycja oraz także intensywność ćwiczeń.

Na pewno interesuje nas także cena bielizny termoaktywnej. Cena jest oczywiście zależna od tego w jakim sklepie dokonujemy zakupu. Na cenę ma także wpływ marka odzieży oraz przede wszystkim technologie, które są wykorzystywane przy jej produkcji. Na promocjach śmiało możemy ją kupić za mniej, aniżeli 100 złotych. Jednak ubiór tego typu jest już inwestycją na lata. Warto zatem wyłożyć nieco więcej pieniędzy w coś, co nam posłuży przez kilka sezonów. Droższe model kosztować mogą nawet ponad 300 złotych. Widełki w zasadzie są niezwykle szerokie.

Czy termoaktywna bielizna może kiedyś przestać działać?

Wiele osób zastanawia się czy bielizna termoaktywna może przestać spełniać swoją funkcję? Może nie dosłownie , ale może ograniczyć się jej działanie. Może do tego dojść na przykład w wyniku prania w złym proszku czy też płynie. Pranie tego typu spowodować może, że materiał nie będzie już wchłaniał potu w ogóle czy też będzie to robił do trzech razy gorzej. Aby móc sprawdzić czy proszek jest dobry, opuścić należy parę kropel wody na stronę wewnętrzną upranej bielizny. Gdy materiał do ośmiu sekund zacznie wchłaniać wodę, to jest to znak, że proszek jest w porządku. Jeśli jednak kropla długo się utrzymuje na materiale i totalnie się nie wchłania, to najprawdopodobniej będziemy musieli zmienić proszek. Także należy pamiętać o tym, że materiały niektóry jak na przykład polipropylen potrzebują na wchłonięcie kropli dłuższej chwili. Potem z kolei transportują wilgoć od skóry dalej zapewniając jej poczucie suchości po mniej więcej siedmiu do dziesięciu sekundach od samego wchłonięcia. Proszek na pewno nie powinien zawierać zmiękczaczy oraz lanoliny. W tym przypadku dużo lepiej się sprawdzają proszki tańsze.

Podsumowanie

Każda osoba uprawiająca regularnie sport powinna być w posiadaniu bielizny termoaktywnej. Bielizna termoaktywna ma to do siebie, że latem zagwarantuje nam chłodzenie, a ocieplenie zimą. Najważniejsze jest jednak to, że nie chłonie wilgoci tak mocno, jak ubranie wykonane z bawełny. Bielizna termoaktywna w dodatku zapewnia swobodę ruchu oraz także wysoki komfort użytkowania. A gdzie zakupimy bieliznę tego typu? W zasadzie jest dostępna w każdym sportowym sklepie. Jej ceny nie są wysokie. Do wyboru mamy nie tylko sklepy stacjonarne, ale także sklepu internetowe. Na sklepowych półkach znajdziemy także bieliznę termoaktywną o przeznaczeniu do konkretnej dyscypliny sportowej. Wybór należy do nas.

You may also like...