Atrakcyjność warszawskiego rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości jest tematem, o którym można toczyć niekończące się dyskusje. Odpowiedzenia na pytanie o to, w jakim mieście najbardziej opłaca się kupić mieszkanie, jest bardzo trudne. Nowe mieszkania Warszawa Bemowo rosną na wartości z roku na rok, co z pewnością sprawia, że jest to atrakcyjny inwestycyjnie region.

Ryzyko inwestycji w mieszkanie

Dla większości osób, inwestycja w nowe mieszkanie lub inną nieruchomość, taką jak dom, wiąże się ze zobowiązaniem kredytowym na wiele lat. Lwia część nieruchomości mieszkalnych w Polsce kupowana jest na kredyt z niewielkim wkładem własnym. Nie jest to optymalna sytuacja, gdyż kredytobiorcy nie mogą wtedy swobodnie zarządzać nieruchomością, a są uzależnieni od banku, który udziela im kredyt. Teoretycznie po zakupie nieruchomości na kredyt, przeważnie bank jest współwłaścicielem nieruchomości, a właściciel przejmuje pełne prawa do zarządzania mieniem dopiero wtedy, gdy spłaci większość, lub nawet całość kredytu. Taka sytuacja sprawia, że zakup nowego mieszkania w Warszawie lub innym dużym mieście, w którym ceny metra kwadratowego są relatywnie wysokie, trzeba bardzo dokładnie przemyśleć oraz wziąć pod uwagę wiele czynników ryzyka.

Najważniejszą kwestią jest dokładnie przeanalizowanie swojej zdolności kredytowej i możliwości swobodnego spłacania kredytu. Oczywiście to wszystko analizuje bank, który nie udzieli pożyczki, jeśli nie upewni się, że kredytobiorca jest w stanie spłacać regularnie raty, jednak często banki dają kredyty nieco na wyrost.  Nie chcąc wpakować się w kłopoty, które będą się wiązały z koniecznością ogłoszenia niewypłacalności konsumenckiej, której przeprowadzenie jest bardzo trudne i skomplikowane, a także kosztowne, lepiej dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe zawczasu, gdy jeszcze nie podjęło się żadnych zobowiązań kredytowych.

Od czego zależą ceny nowych mieszkań w Warszawie?

Ceny nowych mieszkań są zależne od wielu czynników. Największy wpływ na ostateczną cenę nieruchomości ma cena gruntu, na której się ona znajduje, a to jest bezpośrednio związane z lokalizacją. Ceny gruntów w mieście stołecznym są najwyższe w całym kraju i sięgają nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy, jeśli chodzi o działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Ceny gruntów przeznaczonych pod lokale usługowe mogą sięgać niekiedy ponad dziesięciu tysięcy złotych za metr, a w ekstremalnych sytuacjach wynoszą nawet kilku krotność tej sumy, jeśli weźmie się pod uwagę ceny w Śródmieściu. Najtańsze z kolei będą grunty w dzielnicach peryferyjnych lub na przedmieściach, które mogą być nawet kilkukrotnie niższe niż w przypadku dzielnic położonych w środku miasta. Oczywiście ceny detaliczne działek są o wiele wyższe niż te, za które kupują je deweloperzy, jednak nadal są to bardzo wysokie kwoty.

Kolejną rzeczą, która wpływa na finalny koszt nowego mieszkania w Warszawie, są bardzo wysokie koszty pracy. Aktualnie rynek pracy wygląda tak, że brakuje na nim specjalistów w niemalże każdej branży, a branża budowlana odczuwa to najmocniej. Brakuje zarówno wykwalifikowanych inżynierów, architektów jak i projektantów, a także murarzy, hydraulików, elektryków, zbrojarzy i operatorów maszyn. Taka sytuacja powoduje to, że aby ściągnąć do pracy specjalistę, deweloperzy muszą zaoferować stosunkowo dobre zarobki, co później przekłada się na podwyższenie ceny mieszkania.

Ostatnią rzeczą, która wpływa na ceny, są koszty materiałów budowlanych. Podlegają one koniunkturze na rynku oraz sytuacji geopolitycznej, które bezpośrednio wpływają na przykład na kursy walut. Jako że wiele materiałów budowlanych jest produkowana za granicą i ściągana do Polski, to ceny mogą wahać się bardzo radykalnie. Wpływ na ceny ma także wewnętrzna sytuacja na polskim rynku. Wahania cen mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent rocznie, co znacząco może odbić się na cenach gotowych mieszkań.

Zobacz koniecznie:

Spekulacja na rynku nieruchomości

Nowe mieszkania w Warszawie podlegają także spekulacji rynkowej. Jako że Warszawa jest miastem stołecznym, to mieszkania tutaj zlokalizowane są jednymi z najbardziej prestiżowych w kraju. Tutaj zlokalizowane są siedziby największych międzynarodowych korporacji działających w Polsce, a także ogromna ilość wielkich firm. W Warszawie na co dzień mieszka niemal dwa miliony ludzi, a drugie tyle mieszka w bezpośredniej okolicy, lub dojeżdża tu do pracy. To wszystko sprawia, że rynek nieruchomości w Warszawie podlega sporym wahaniom związanym ze spekulacją cenową. To sprawia z jednej strony, że mieszkania są dość drogie, a czasem nawet dwukrotnie droższe niż w innych miastach, ale za to inwestycja w mieszkanie tutaj, jest stosunkowo bezpieczna, gdyż popyt na nowe mieszkania w Warszawie raczej nigdy nie będzie na tyle mały, aby nie dało się sprzedać nieruchomości w razie potrzeby. Płynność rynku jest tutaj ogromną zaletą.

Jak wygląda zakup nowego mieszkania w Warszawie?

Zakup nowego mieszkania w Warszawie jest dość łatwy, gdyż działa tu bardzo wielu deweloperów, co sprawia, że dysponując odpowiednim kapitałem, można przebierać i wybierać w ofertach. Dostępne są zarówno bardzo duże mieszkania, liczące ponad dwieście metrów kwadratowych, jak również małe kawalerki nieprzekraczające trzydziestu metrów.

You may also like...