Esperal Poznań

Esperal Poznań nazywany jest najczęściej alkoholową wszywką. Na czym właściwie polega taki zabieg i jaka może być skuteczność jego działania? Zanim zostanie omówiony sposób oddziaływania wszywki, trzeba sobie uświadomić, iż nie ma żadnego cudownego specyfiku i nie istnieje coś takiego, jak dobry lek na uzależnienie, przynajmniej, jeśli mowa jest o leczeniu z użyciem farmakoterapii.

Rzeczywiste leczenie alkoholizmu polega na pracy nad samym sobą, uczciwym przyznawaniu się do własnych problemów, jak i na terapii dotyczącej uzależnienia. Żadna z tabletek nie będzie w stanie usuwać alkoholowego głodu, ani też wyleczyć z nałogu. Zmiany muszą pojawić się w głowie, aby jakiekolwiek leczenie oraz zerwanie z nałogiem, mogło być w pełni skuteczne. Esperal, czyli inaczej wszywka, nie leczy absolutnie uzależnienia.

Wszywka alkoholowa – na czym polega?

Esperal to środek, który wszywa się pod powierzchnię skóry pod postacią tabletek, gdzie najważniejszym składnikiem pozostaje disulfiram, czyli substancja odpowiedzialna za blokadę rozkładania się napojów wyskokowych w ludzkim organizmie. Daje to w efekcie bardzo dotkliwe objawy fizyczne, takie jak bezdech, intensywny ból głowy, wymioty czy też kołatanie serca. Symptomy mogą się utrzymywać do 10 godzin po spożyciu napoju wyskokowego. Inaczej mówiąc – wszywka spowoduje mocne zatrucie organizmu, które może się zakończyć poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wystarczająca może być nawet niewielka dawka alkoholu, żeby w przeciągu paru minut odczuć nieprzyjemne objawy.

W jaki sposób działa esperal?

Esperal PoznańWymieniona substancja zaburza metabolizowanie alkoholu w ludzkim organizmie. Hamuje oddziaływanie dehydrogenazy aldehydowej, z uwagi na co utrudnia utlenianie octowego aldehydu do mało szkodliwego octowego kwasu. Gromadzący się w naszym organizmie octowe aldehyd wywołuje symptomy zatrucia. Stosowanie esperalu, stanowi jedną spośród metod leczenia choroby alkoholowej, która może być zaliczona do awersyjnej terapii. Na skutek podania środka, spożywanie napojów wyskokowych przyczynia się do nieprzyjemnej reakcji organizmu. Strach przed taką właśnie reakcją, może powstrzymać pacjenta przed wypiciem kolejnego kieliszka. W naszym kraju, leczenie wymagać będzie zgody pacjenta i przeprowadzane jest pod opieką lekarza. Część spośród terapeutów sprzeciwia się zastosowaniu tej substancji z uwagi na niewielką skuteczność, jak i potencjalne niebezpieczne efekty uboczne i w wielu krajach wycofano go z lecznictwa.

Poza zwykłymi reakcjami o charakterze negatywnym, konsekwencje mogą być dużo bardziej poważne. Esperal Poznań https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ może wywołać sporą liczbę ubocznych rezultatów, takich jak chociażby problemy z sercem i nerkami, niewydolność w obrębie układu krążenia i oddechowego czy uszkodzenie wątroby.

Poza konsekwencjami fizycznymi, zdarzyć się mogą również te natury psychicznej – stany depresyjne, schizofrenia, utrata przytomności albo halucynacje. Sporo będzie zależało od ilości spożytego alkoholu. Im większa jest to ilość, tym intensywniejsza reakcja może się pojawić.

Jakie mogą być przeciwwskazania do zastosowania esperalu? 

 • nadwrażliwość na substancję czynną,
 • nietrzeźwość albo wcześniejsze spożycie alkoholu (24 godziny), również pod postacią środków z dodatkiem etanolu, 
 • wcześniejsze (12 godzin) zastosowanie metronidazolu albo paraldehydu, narażenie na oddziaływanie 1,2 – dibromoetanu, 
 • choroba niedokrwienna mięśnia sercowego,
 • zawał serca, niewydolność obwodowa krążenia, niewydolność serca, 
 • zaburzenia psychiczne,
 • zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zarostowe zapalenie tętnic. 

Kiedy wszywka nie będzie skuteczna? 

Działanie wszywki opiera się na wywołaniu u osoby uzależnionej sporych zdrowotnych konsekwencji po spożyciu napoju wyskokowego. Działanie nie jest absolutnie lecznicze – opiera się tylko na strachu przed reakcjami organizmu. Niestety alkoholowy głód bywa na tyle mocny, iż uzależnieni pomimo posiadania wszywki, ciągle sięgają po butelkę. Prosty wniosek stanowi fakt, iż efekty nie muszą wcale zniechęcić do picia. Gdyby do tego doszło, alkoholicy nie traciliby zdrowia, domu, rodziny, pracy, a przecież to są najczęściej ponoszone przez nich konsekwencje. Trzeba zawsze mieć na uwadze, iż podstawę uzależnienia stanowi terapia

Użycie leków podczas leczenia choroby alkoholowej

Leki mogą być używane pomocniczo podczas leczenia uzależnienia, niemniej są wyłącznie dodatkiem do terapii, nie zaś jej alternatywą. Najczęstszymi przyczynami wspomagania procesu leczenia środkami farmaceutycznymi, są: 

 • konieczność szybkiego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu,
 • zastosowanie leków wykazało pozytywny efekt w leczeniu pacjenta w przeszłości,
 • uzależnieniu towarzyszą dodatkowe zaburzenia, które trzeba leczyć,
 • konieczne jest zwiększenie skuteczności psychoterapii. 

Wszelkie leki dobierane są w sposób indywidualny, przy uwzględnieniu historii choroby danego pacjenta, wszelkich przeciwwskazań, jak i stanu zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Esperal, to dobre rozwiązanie dla alkoholików.

Jeśli uważamy, iż nasze spożycie napojów wyskokowych jest zbyt duże, nie warto zwlekać – jak najszybciej umówmy się na konsultację ze specjalistą. 

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl

 

You may also like...