Kostka brukowa jak impregnować

Kostka brukowa jak impregnować – impregnacja kostki brukowej jest stosunkowo prostym zabiegiem. Nie wymaga od nas użycia skomplikowanych narzędzi, ani też doświadczenia w tego typu pracach. Impregnację kostki brukowej może przeprowadzić absolutnie każdy. Dzięki impregnacji zapewnimy kostce sporą żywotność oraz znacznie ładniejszy wygląd. 

Efekt mokrej kostki

Sam efekt mokrej kostki jest bardzo pożądany przez właścicieli posesji. Dla producentów jest to oczywiste, a więc w ich ofercie znajdziemy środki do impregnacji, które sprawią, że kostka będzie lśniąca, a jej barwy będą soczyste oraz żywe. 

Na pewno efekt mokrej kostki brukowej podoba się każdemu z nas. To jest właśnie efekt, do którego chcemy dążyć. Dlaczego zwykły impregnat do kostki brukowej nie spełnia zbytnio swojego zadania? Na pewno nie uwydatnia kolorów oraz nie poprawia dekoracyjnych walorów kostki brukowej. Jeśli nasz bruk jest zbielały, a na dodatek osłabiają go promienie słoneczne, to najwyższy czas, aby to zmienić. Wybierzmy taki impregnat do kostki brukowej, który uwypukla kolory, nadaje połysk, a do tego osłabia działanie promieni słonecznych. Efekt otrzymamy niemal natychmiastowo. 

Dlaczego poleca się stosować impregnaty do kostki?

Impregnacja kostki brukowej może się pozornie wydawać zabiegiem zbędnym. Jednak jak najbardziej warto ten zabieg przeprowadzić. Wszelkie korzyści, które otrzymamy, decydując się na położenie na naszej kostce brukowej, są naprawdę znaczne.

Kostka, która jest odpowiednio zakonserwowana, znacznie trudniej wchłania oleje, wodę oraz smary. Do tego jest mniej wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych. Nie grozi jej na pewno szybkie przemarzanie ani też blaknięcie pod wpływem promieniowania UV. Na pewno kostka brukowa jest o wiele lepiej zabezpieczona przed czynnikami środowiskowymi. Mowa o słabych kwasach oraz soli drogowej. Do tego o wiele później koroduje. Zaimpregnowana kostka nie jest podatna na grzyby, porastanie mchem oraz pleśń. Bardzo ważne dla nas jest także to, że na dłużej pozostaje czysta. Impregnowanie kostki brukowej ogranicza dodatkowo powstawanie wykwitów, plam, przebarwień oraz kolorystycznych defektów.

Jaki wybrać środek do impregnacji kostki brukowej?

Na rynku są dostępne przeróżne preparaty, które służą właśnie konserwacji kostki brukowej. Możemy je podzielić na przeróżne grupy, zależnie od tego, jaki konkretnie czynnik weźmiemy pod uwagę.

Kostka brukowa jak impregnować

Kostka brukowa jak impregnować

Z uwagi na sam efekt wykończenia nawierzchni wyróżniamy impregnaty nadające efekt mokrej kostki brukowej, jak i matowe. Z kolei z uwagi na rodzaj stosowanego rozpuszczalnika wyróżnia się impregnaty wodne (rozpuszczalnikiem tutaj jest woda) oraz rozpuszczalnikowe (rozpuszczalnik stanowi lotne związki organiczne).

Środki do impregnacji kostki brukowej można także podzielić, biorąc pod uwagę ich barwę. W takim przypadku wyróżniamy środki kolorowe oraz bezbarwne. Wybór matowego impregnatu albo dającego efekt mokrych kostek zależny jest wyłącznie od samych preferencji przyszłego użytkownika. W przypadku używanej, starej oraz nieco zaniedbanej kostki, specjaliści odradzają środki matowe, a zalecają kolorowe. Szczególnie te z efektem – wet look. Pomoże on zamaskować wszelkie niedoskonałości podłoża. Impregnaty wodne są stosowane w miejscach mniej uczęszczanych. Tak, gdzie kostka jest dosyć mocno eksploatowana, lepsze będą rozpuszczalnikowe środki, które głęboko penetrują.

Jak impregnować kostkę brukową krok po kroku?

Zanim w ogóle przystąpimy do impregnacji kostki brukowej, powinniśmy zgromadzić wszelkie potrzebne narzędzia oraz materiały. Następnie musimy zgromadzić odpowiednią ilość danego środka. Jeśli już wszystko mamy, co jest nam potrzebne, to możemy przystąpić do działania. Od razu chcemy zaznaczyć, aby zarezerwować sobie troszkę czasu. Pośpiech nie jest tutaj wskazany. 

W pierwszej kolejności musimy zamieść dokładnie powierzchnię kostki przy użyciu zwykłej miotły. Musimy się pozbyć brudu oraz kurzu. Kolejny krok to już mycie kostki. Nie ukrywamy, że najlepiej do tego użyć myjki ciśnieniowej. Jeśli nie mamy myjki, to powinniśmy użyć węża ogrodowego. Zabrudzenia, które są szczególnie uporczywe, możemy wyczyścić przy użyciu pomocy bardziej twardej szczotki.

Po wysuszeniu dokładnym powierzchni, którą zamierzamy poddać impregnacji, włóżmy ochronne rękawiczki i przygotujmy impregnat specjalny do kostki brukowej. Preparat nakładamy wałkiem, czy też pędzlem. Równomiernie pokrywamy kostkę. Zależnie od samego efektu, jeśli chcemy uzyskać, to powtórzmy tę czynność.

Najczęściej producenci impregnatu zalecają nałożenie od jednej do trzech warstw. Musimy także pamiętać o zachowaniu przerwy odpowiedniej pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw preparatu.

Każdy preparat jest inny, a więc powinniśmy się sugerować wszelkimi informacjami, które znajdziemy na etykiecie danego środka. W przypadku impregnacji kostki duże znaczenie ma także nasza dokładność. Nie możemy w żadnym wypadku robić tego po przysłowiowych “łebkach”. Wybierzmy dobry środek, przyłóżmy się i cieszmy się świetnym efektem.

You may also like...