Jak zorganizować udane wesele?

Dzień ślubu to bardzo ważna data dla pary młodych ludzi, którzy pragną razem spędzić resztę życia. Każdy chciałby, aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany. W naszej tradycji przyjęło się organizowanie dużych wesel, na które zapraszamy rodzinę, przyjaciół i sąsiadów. Aby zorganizować takie wspaniałe przyjęcie weselne trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Kiedy rozpocząć przygotowania?

Przyjmuje się, że rok czasu to niezbędne minimum do tego, aby mogła odbyć się organizacja wesela. Bezpieczniej jednak będzie na ten cel przeznaczyć sobie 18 do 24 miesięcy, bo obecnie są bardzo długie terminy rezerwacji dla najpopularniejszych sal weselnych.

Od czego rozpocząć przygotowania?

Wstępem do całego wesela jest oczywiście decyzja o małżeństwie a za nią idą także zaręczyny. Jeśli już jesteśmy pewni, że chcemy się pobrać należy ustalić, kiedy to nastąpi, jaki mamy budżet do wykorzystania oraz zdecydować czy będzie to tradycyjny ślub czy tylko cywilny. Na samym wstępie należy też ustalić szacunkową listę gości.

Co należy zrobić 12 miesięcy przed weselem?

Przygotowania należy zacząć od rezerwacji miejsca, w którym odbędzie się wesele. Tę decyzję trzeba dobrze przemyśleć, bo obecnie jest bardzo duży wybór nowoczesnych sal bankietowych. Organizacja wesela może także przebiegać w zamku, w restauracji albo na powietrzu w obiekcie turystycznym nad wodą. Warto, więc popytać o opinie znajomym oraz odwiedzić kilka sal osobiście by przekonać się jak wyglądają wnętrza na żywo. Wybierając się na rezerwację sali trzeba mieć już mniej więcej przemyślany zarys wesela. Musimy wiedzieć na ilu gości szykujemy przyjęcie oraz jakiego mniej więcej menu będziemy oczekiwać. W czasie około roku przed weselem dobrze jest także zarezerwować termin u fotografa i osoby, która będzie filmowała uroczystość. To także dobry czas na umówienie się z zespołem muzycznym. Nie można też zapomnieć o zarezerwowaniu terminu ślubu w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego. Kolejny krok to stworzenie ostatecznej listy gości. Punkt ten wywołuje zwykle niemałe kontrowersje, zwłaszcza, że oprócz potrzeb pary młodej zaczynają tutaj grać również preferencje rodziców. Nie ma jednej prostej zasady, która mówi, kogo należy zapraszać a kogo nie. Wiele osób kieruje się zasadą wzajemności i zaprasza te osoby, u których wcześniej gościli na ślubach.

12 miesięcy to stosunkowo dużo czasu, dlatego warto to wykorzystać, by zadbać o siebie. W takim czasie można spokojnie zrzucić zbędne kilogramy, zapuścić włosy do specjalnego upięcia czy pięknie się opalić.

Jeśli ktoś marzy od dodatkowych atrakcjach takich jak pokazy taneczne czy usługi barmańskie to również warto o tym wcześniej pomyśleć.

Co należy zrobić 9 miesięcy przed weselem?

To dobry czas, aby pomyśleć, kto będzie świadkował i poprosić te osoby o zgodę. Należy także zarezerwować oprawę muzyczną do kościoła, zamówić samochód, który zawiezie do ślubu i przede wszystkim pomyśleć o dekoracjach. Organizacja wesela w przypadku wielu sal bankietowych zawiera już w cenie udekorowanie wnętrz, jednak zawsze warto dopytać o szczegóły i ustalić wszystko tak, żeby odpowiadało preferencjom młodej pary. Mając na uwadze dekoracje pamiętamy także o samochodzie oraz bukietach dla pań, męskiej butonierce czy przypinkach dla rodziców. W tym czasie dobrze jest także zapisać się na nauki przedmałżeńskie tak, aby nie odbywać ich na ostatnią chwilę.

Co należy zrobić 6 miesięcy przed weselem?

W tym czasie umawiamy się do fryzjera i kosmetyczki oraz wybieramy i zamawiamy wyjątkowy tort. Jest to też długo wyczekiwany czas, kiedy to kupuje się stroje ślubne. Dla każdej kobiety wybór sukni ślubnej jest dużym wydarzeniem i warto to przeprowadzić odpowiednio wcześnie, bo często konieczne są poprawki krawieckie. Można także kupić już obrączki ślubne. 6 miesięcy przed ślubem para mająca na uwadze dobrą organizację wesela powinna także wybrać i zamówić zaproszenia dla gości i winietki. Warto także pomyśleć o pierwszym tańcu i wybrać się na kurs taneczny.

Co należy zrobić, gdy wesele jest już blisko?

Na kilka tygodni przed ślubem zapraszamy osobiście gości, dopełniamy formalności w urzędzie i w kościele, wybieramy podziękowania dla gości, zastanawiamy się nad organizacją wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Bardzo ważne jest osobiste spotkanie z menedżerem sali weselnej i dopięcie ostatnich szczegółów. Organizacja wesel to przedsięwzięcie skomplikowane i wieloetapowe, dlatego trzeba wszystko osobiście sprawdzić. Robimy ostateczne ustalenie odnośnie menu, rozsadzenia gości, przebiegu oczepin. Warto też dopilnować kwestii potwierdzania przybycia przez gości, bo jeśli odmów będzie wiele to w odpowiednim czasie można w to miejsce zaprosić kolejne osoby. Na dzień uroczystości warto, żeby zarówno pan młody jak i pani młoda mieli kogoś zaufanego, kto niczym asystent zajmie się wszystkim, czyli dowiezie, zadzwoni, przypomni i będzie reagował na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Tak przygotowane wesele z pewnością będzie udane i długo wspominane przez małżonków oraz ich gości.

You may also like...