Ortopeda, czyli lekarz dla dzieci i dorosłych

Kim jest ortopeda? Ortopeda to specjalista zajmujący się leczeniem chorób oraz zaburzeń układu ruchu. Ortopeda – Szczecin jest zaliczane do miast, w których pracuje wielu specjalistów w dziedzinie ortopedii. Warto również wspomnieć, że ortopeda oprócz zajmowania się zmianami zwyrodnieniowymi stawów, wadami postawy czy schorzeń układu mięśniowego zajmuje się również traumatologią, czyli diagnozą oraz leczeniem operacyjnym złamań, skręceń czy zwichnięć stawów oraz kości. W niniejszym artykule przybliżamy zawód ortopedy.

Co potrafi ortopeda? Na czym polega jego praca?

Praca ortopedy polega przede wszystkim na początkowym przeprowadzaniu z każdym pacjentem wywiadu, aby dowiedzieć się, na co dana osoba chorowała. Może też poprosić o wcześniej wykonane udokumentowania badań np. w postaci zdjęć rentgenowskich danych części ciała pacjenta, aby móc ocenić stan np. kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jeżeli lekarz odczuwa jakiekolwiek wątpliwości, może zlecić dodatkowe badania takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa bądź badanie USG czy RTG. Może również skierować pacjenta na bardziej szczegółowe badanie – artrografię. Jest to inna forma rezonansu magnetycznego i jest zlecana najczęściej przy schorzeniach dotyczących stawu kolanowego bądź barkowego, ponieważ pozwala dokładnie obejrzeć strukturę stawu. Innym niezwykle szczegółowym badaniem jest densytometria. Pozwala na zmierzenie mineralnej gęstości tkanki kostnej.

Lekarz ortopeda w Szczecinie https://ortho-expert.pl oraz każdym mieście w naszym kraju najczęściej leczy pacjentów, których problem objawia się bólem, który świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ortopeda rozpoznaje urazy takie jak zwichnięcia czy też skręcenia, ponieważ niezwykle łatwo da się je rozpoznać. Nie znaczy to, że ortopeda nie zajmuje się bardziej skomplikowanymi przypadkami. Choroby zwyrodnieniowe na przykład kręgosłupa ortopeda potrafi również rozpoznać, dzięki zaobserwowaniu nieswoistych objawów takich jak drętwienie nóg, szumy uszne czy też kłucie w okolicy mostka.

Należy również wspomnieć, że ortopeda ma szerokie umiejętności i zajmuje się także profilaktyką, w tym dzieci. Już parę tygodni po porodzie każdy rodzic powinien wybrać się ze swoją pociechą na pierwszą wizytę u ortopedy, aby wykluczyć dysplazję stawów biodrowych u noworodka. W przypadku jej podejrzenia, lekarz może zlecić wykonanie badania USG. Ortopeda zajmuje się również dziećmi cierpiącymi na wady postawy, takie jak lordoza czy płaskostopie. Dobiera wtedy odpowiedni sposób leczenia i zleca np. zakładanie specjalnego obuwia czy też kieruje na rehabilitację.

Gdzie znaleźć profesjonalnego ortopedę?

Lekarz ortopeda w swojej pracy diagnozuje oraz leczy choroby układu ruchu, a także zajmuje się ich profilaktyką. Zna od cały układ szkieletowy człowieka oprócz czaszki, układu mięśniowego czy powiązanych naczyniach krwionośnych oraz nerwach. Ma jednak on pojęcie o tych zagadnieniach. Jeśli chodzi o ortopedą, Szczecin to miejscowość, w której można znaleźć wielu specjalistów w dziedzinie ortopedii. Specjalizacja ortopedii wymaga sporej znajomości fizjologii ruchu i anatomii człowieka. Ortopeda leczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci, o czym wiele osób bardzo często nie ma pojęcia.

Jakie osoby najczęściej trafiają do ortopedy?

Nie tylko ortopedzi w Szczecinie, ale także w innych miastach mogą pochwalić się sporą różnorodnością schorzeń, z jakimi zgłaszają się do nich osoby w celu rozpoznania problemu i podjęcia efektywnego leczenia. Najczęściej są to osoby ze złamaniami kończyn bądź urazami stawów i kostek. Bardzo często są to także osoby, które cierpią na bóle i stany zapalne kręgosłupa, stawów, ścięgien oraz mięśni. Również można zaobserwować pacjentów mających problemy z ruchomością w stawach, z obrzękami oraz bólami stawów. Zdarza się, że cierpią oni także na trzaski w stawach w trakcie poruszania się.

Do ortopedy wybierają się także świeżo upieczeni rodzice tuż po narodzinach swojego dziecka, aby upewnić się, że pociecha nie ma nieprawidłowej budowy szkieletu mięśni oraz stawów. Ortopeda na takich wizytach może także wykryć wrodzone wady, takie jak płaskostopie. Dzięki wczesnemu ich wykrycie można urazy odpowiednio szybko skorygować i zmniejszyć niemalże do zera niepożądane skutki uboczne, które mogłyby mieć kiedyś miejsce w przypadku braku wdrożenia właściwie dobranej do danego przypadku schorzenia profilaktyki.

Jak leczy ortopeda w Szczecinie i innych miastach?

Każdy ortopeda sposób leczenia wybiera w zależności od tego, z jakim schorzeniem ma do czynienia. Ortopedzi w Szczecinie to profesjonaliści i zawsze w sposób umiejętny wybierają metodę leczenia. Często przepisują leki, zwłaszcza pacjentom z dokuczliwym bólem. Mogą również skierować daną osobę na rehabilitację, tzn. naświetlanie, elektroterapię czy lecznicze masaże. Niekiedy zalecają noszenie gorsetów bądź specjalnych opatrunków w celu unieruchomienia. Ortopeda może czasami zlecić przeprowadzenie operacji chirurgicznej, po której konieczne jest często uczęszczanie na rehabilitację, aby odzyskać sprawność fizyczną.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

You may also like...