Skrytki bankowe – czy warto z nich korzystać?

Skrytki bankowe – czy warto z nich korzystać? Przechowywanie pieniędzy oraz innych drogocennych przedmiotów w domu może okazać się bardzo kłopotliwe, ale również niebezpieczne, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji są skrytki bankowe, w których można schować nie tylko ważne dokumenty, ale także biżuterię czy kolekcjonerskie monety. W poniższym artykule znajdziesz między innymi odpowiedź na pytanie czy warto korzystać ze skrytek bankowych oraz wiele innych ciekawych zagadnień.

Skrytki bankowe – czym są?

Większość osób wyobraża sobie skrytki bankowe jako kasetki, które umieszczone są w specjalnym, sterylnym pomieszczeniu w podziemiach banku, aczkolwiek należy pamiętać, iż w rzeczywistości może być całkiem inaczej. Czy wiesz, że zarówno skrytki bankowe jak i miejsca w których są one przechowywane mogą się od siebie znacząco różnić? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnieją większe i mniejsze skrytki sejfowe, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Skrytki bankowe to usługa świadczona przez bank, co istotne regulowana jest art. 5 Prawa bankowego, które precyzyjnie klasyfikuje udostępnianie skrytek sejfowych jako jedną z czynności bankowych. Ciekawostką jest fakt, że skrytki w obecnym czasie cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem niż jakiś czas temu, aczkolwiek mimo mniejszej ich dostępności nadal można je wynająć w określonych oddziałach!

Kto może posiadać skrytkę bankową?

Skrytki bankowe - czy warto z nich korzystać?

Skrytki bankowe – czy warto z nich korzystać?

Warto zaznaczyć, iż skrytki bankowe to jedno z najbardziej bezpiecznych rozwiązań, zwłaszcza ze względu na fakt, iż znajdują się one w skarbcu banku! Są to usługi, z których mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne pełnoletnie, osoby prawne a także jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Bardzo dużą zaletą skrytek bankowych jest to, że cała procedura nie jest skomplikowana, a wymagane formalności są naprawdę minimalne. W Polsce istnieje możliwość założenia skrytki bankowej wykazując ważny dowód osobisty, natomiast w przypadku osób przybywających z zagranicy odbywa się to w oparciu o paszport. Powinieneś także wiedzieć, iż umowa dotycząca założenia skrytki może być podpisana przez kilka osób, co ciekawe dostęp do skrytki otrzymuje też pełnomocnik, który ma takie same prawa jak właściciel. Jednakże, aby pełnomocnik mógł korzystać w pełni ze skrytki bankowej wymagana jest forma pisemna, chodzi tutaj bowiem o uwierzytelnienie podpisu osoby trzeciej, ustanowienie w tejże formie powinno zostać przeprowadzone przez notariusza albo pracownika banku.

Co można przechowywać w skrytce bankowej?

Istotną rzeczą jest, aby przed podpisaniem umowy założenia skrytki bankowej wybrać jej odpowiedni rozmiar, bowiem dostępne wymiary są różne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiej skrytki, która spełni Twoje wymagania. Jeśli chodzi o listę przedmiotów, które mogą być przechowywane w skrytce bankowej, znajduje się ona w podpisanej umowie, a są to między innymi:

  • ważne dokumenty
  • biżuteria
  • dzieła sztuki
  • kolekcjonerskie monety
  • nośniki pamięci, które zawierają bardzo ważne dane.

Umowa określa także przedmioty, których w żadnym wypadku nie można przechowywać w skrytce, wśród nich znajdują się: narkotyki, broń, oraz materiały wybuchowe. W sytuacji niedostosowania się do obowiązujących procedur umowa może zostać rozwiązana!

Korzystanie ze skrytki bankowej – jak wygląda procedura?

Procedura korzystania ze skrytki bankowej wygląda następująco:

  • po podpisaniu umowy właściciel skrytki otrzymuje 2 klucze, jeden do ręki, natomiast drugi jest przechowywany w instytucji finansowej
  • aby otworzyć skrytkę bankową należy posiadać 2 klucze, dlatego konieczna jest do tego obecność pracownika banku
  • bardzo istotne jest to, że każda czynność związana z otwieraniem skrytki jest dodatkowo dokumentowana
  • powinieneś wiedzieć, iż właściciel danej skrytki otrzymuje tylko jeden klucz, gdyż nie ma możliwości otrzymania duplikatu
  • w przypadku zagubienia klucza zostaje wezwany ślusarz, który niszczy klucz a w niektórych przypadkach nawet cały sejf, co istotne wszelki koszt z tym związany pozostaje po stronie właściciela.

Jakie są koszty skrytki w banku?

Oczywistą rzeczą jest, że za skrytkę bankową trzeba płacić, koszt uwarunkowany jest zarówno rozmiarem danej skrytki jak i okresem przechowania przedmiotów. Wygląda to następująco: im większa skrytka tym większe koszty, natomiast w przypadku czasu sytuacja jest odwrotna, bowiem dłuższy okres przechowywania wiąże się z uzyskaniem dodatkowych oszczędności w tymże zakresie. W obecnym czasie w większości przypadków opłaty pobierane są z góry, koszt tradycyjnej skrytki najczęściej wynosi kilkaset złotych rocznie.

Czy korzystanie ze skrytki bankowej jest bezpieczne?

Należy podkreślić, iż za ochronę zawartości skrytki bankowej według polskiego prawa odpowiada bank, dlatego w przypadku uszkodzenia jej zawartości poprzez między innymi: pożar, powódź lub napad to instytucja bankowa jest zobowiązana do rekompensaty za poniesioną przez właściciela stratę. Jeśli chodzi o wysokość zadośćuczynienia, jest ona dokładnie określona w umowie, jednakże nie zawsze jest ona równa wartości rzeczy, które zostały uszkodzone lub utracone. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia oraz zadbanie o dokumentację, która daje prawo do roszczeń wobec banku!

You may also like...