Czy warto zainwestować w dysk SSD?

Rodzaj dysku zamontowany w naszym komputerze ma duży wpływ na efektywność jego pracy. Standardowe dyski twarde HDD pozostawiają wiele do życzenia w porównaniu do bardziej wydajnych dysków SSD. Jeśli zależy nam na optymalizacji komputera, zakup takiego dysku jest dobrym pomysłem. Zanim jednak wybierzemy jakiś konkretny model, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tej technologii.

Czym różni się dysk SSD od dysku HDD?

Dyski twarde HDD pozostają najpowszechniej spotykanym rozwiązaniem zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Tego typu dysk składa się z talerza, który obraca się wokół własnej osi z dużą prędkością. W ten sposób zapisywane są na nim pliki. Zazwyczaj taka płytka zbudowana jest z aluminium i została pokryta nośnikiem magnetycznym. Właśnie dzięki temu możliwe jest przechowywanie danych na tym urządzeniu. Do nagrywania i odczytywania informacji na tym talerzu, wymagana jest obecność głowicy magnetorezystywnej. Porusza się ona po powierzchni dysku za pomocą ruchomego ramienia. Zarówno oś dysku, jak i ramiona głowicy są wyposażone w napęd. To dzięki temu możliwe jest szybkie ustawienie tego typu dysku we właściwej pozycji i tym samym odczytanie danych zapisanych w konkretnym miejscu. Wszystko to zajmuje zaledwie kilkadziesiąt milisekund. Liczne układy elektroniczne znajdują się wewnątrz metalowej obudowy dysku i są odpowiedzialne za kierowanie jego mechanicznym elementem.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dysków SSD. Działają one w oparciu o technologię, która wykorzystywana jest w pamięci flash. W podobny sposób działają na przykład pendrive’y. Dyski SSD nie posiadają żadnych mechanicznych i ruchomych części. Dlatego też są zazwyczaj o wiele lżejsze i mniejsze od swoich odpowiedników HDD. Chipy SSD zawierają jedynie elektronikę sterującą oraz moduły pamięci. Z uwagi na ich konstrukcję, dyski SSD posiadają wiele zalet. Są to między innymi możliwość szybkiego przesyłania danych oraz wyjątkowo krótki czas reakcji. Konkretne wartości zależą od tego, jaki model dysku kupimy. Zazwyczaj maksymalna prędkość odczytu wynosi około 560 Mb/s po podłączeniu SATA III. Oczywiście możliwe jest również znalezienie dysków, których czas odczytu wynosi 3500 Ms/s. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy jesteśmy gotowi poświęcić na ten podzespół.

Czy dyski SSD są lepszym wyborem od dysków HDD?

Najbardziej zauważalną różnicą jest czas dostępu do danych, który jest o wiele lepszy właśnie przy dyskach typu SSD. Dzięki temu nasz system operacyjny będzie funkcjonował o wiele sprawniej. Skorzystają na tym również wszelkie programy, które mają wysokie wymaganie sprzętowe. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami dysków SSD stają się najbardziej zauważalne podczas przenoszenia plików. Oczywiście szybka i wydajna praca to nie jedyne zalety tego rozwiązania. Kolejna jest fakt, że dyski SSD zużywają o wiele mniej prądu. Co więcej, wystąpienie wszelkiego rodzaju awarii jest mało prawdopodobne. Są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to ze sposobu ich konstrukcji i braku ruchomych elementów. Oprócz tego cechują się dużą wytrzymałością na znaczące wahania temperatury i jednocześnie cicho pracują. Dyski HDD nadal mają przewagę, jeżeli chodzi o ilość dostępnych modeli oraz oferowane pojemności. Gdy szukamy dysków o pojemności powyżej 500 GB, zauważalna staje się różnica w cenie — tradycyjne dyski twarde są tańsze. Z drugiej strony znacznie częściej dochodzi do utraty danych.

Na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę szukając dobrego modelu dysku SSD?

Najmocniejszą stroną dysków półprzewodnikowych jest szybkość odczytu i zapisu prawie bez opóźnień. Absolutnym minimum powinna być prędkość wynosząca około 500 MB/s. Należy uważać, jeśli zamierzamy kupić jeden z najtańszych modeli dostępnych na rynku. Są to zazwyczaj dyski SSD pierwszej generacji. Oznacza to, że nie posiadają sprzętowego buforu zapisu. W rezultacie możemy napotkać opóźnienia podczas operowania na danych. W takim wypadku jesteśmy zmuszeni do zainstalowania dodatkowego oprogramowania, które posłuży jako bufor zapisu. Pomocna przy wyborze dysku jest deklarowana przez producenta sprzętu informacja dotycząca prędkości odczytu i zapisu. Większa wartość oznacza bardziej wydajny model. Kolejnym istotnym aspektem jest transfer oraz interfejs. Przenoszenie danych jest zazwyczaj żmudnym i czasochłonnym procesem. Używając dysku HDD, może to potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Decydując się na modele SSD, uzyskujemy dostęp do nawet 100-krotnie lepszej przepustowości. Musimy jednak zwrócić uwagę na rodzaj używanego interfejsu. Obecnie najczęściej używany jest typ SATA III, dzięki któremu przepustowość sięga 6 Gbit/s. Jeżeli zależy nam na wykorzystaniu pełnego potencjału dysków SSD, najlepiej kupić model M.2 PCI-Express x4. Tylko takie urządzenie zagwarantuje nam największą wydajność działania. Dyski SSD mogą używać trzech rodzajów pamięci. Chodzi mianowicie o typ MLC (Multi-Level Cell), TLC (Triple Level Cell) oraz SLC (Single Level Cell). Pierwszy rodzaj umożliwia przechowywanie największej liczby danych w każdej komórce pamięci. Jest to najtańsze z tych trzech rozwiązań. Jeśli zależy nam na wydajności to powinniśmy zdecydować się na dysk korzystający z pamięci SLC. Z kolei największą popularnością cieszy się typ TLC. Wynika to z faktu, że takie modele są najtańsze. Jednocześnie są najwolniejsze i często zdarza się, że nas zawiodą.

You may also like...