Sublimacja: jaka drukarka?

Sublimacja: jaka drukarka? Technologia sublimacji w ostatnich latach stała się niezwykle popularna na całym świecie. W Polsce wykonują ją nie tylko profesjonalne drukarnie. Można bowiem stworzyć własny nadruk z pomocą tej metody samodzielnie w domu, dzięki specjalnie wybranej do tego drukarce. To – wbrew pozorom – bardzo prosty proces, który sprawia, że możemy nie tylko wykonać wyjątkowy prezent dla najbliższej osoby, ale i stworzyć dla siebie gadżety na przykład z ulubionego filmu. Dzięki temu, mamy możliwość pokazania własnej pasji oraz ukazania światu swojego indywidualnego stylu. Jak więc wybrać drukarkę do sublimacji?

Czym jest sublimacja?

Sublimacja: jaka drukarka?

Sublimacja: jaka drukarka?

Najprościej rzecz ujmując, sublimacja to inaczej technika, która pozwala spersonalizować niemalże każdy gadżet i przedmiot znajdujący się wokół nas. Są to nie tylko koszulki czy czapki, ale także między innymi case’y na telefon, bluzy, piórniki, kubki, podkładki pod myszki, zeszyty i różne części garderoby czy przedmioty codziennego użytku. Jest to sposób, który zyskuje coraz mocniej na własnej popularności. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ technika druku sublimacyjnego posiada wiele zalet. Często ta metoda jest wykorzystywana chociażby do stworzenia gadżetów firmowych za stosunkowo niewielką cenę. Może również pomóc stworzyć indywidualne i oryginalne prezenty dla bliskich osób z wielu okazji. Sublimacja bowiem pozwala nadrukować chociażby cytat z ulubionego filmu, postać z bajki, jakieś motto, obrazek, który wyjątkowo podoba się nam albo osobie obdarowywanej i tym podobne. Druk sublimacyjny wykorzystuje sublimację, to jest zjawisko bezpośredniego przejścia ze stanu ciekłego w stan gazowy, jednocześnie pomijając stan ciekły. Cząsteczki kolorów przez docisk pracy oraz z użyciem wysokich temperatur, przenikają do podłoża, na którym tworzymy nadruk w formie gazu.

Dlaczego druk sublimacyjny jest tak popularny?

Jak już wcześniej wspomniano, druk sublimacyjny jest bardzo popularny. Wszystko za sprawą wygody jego stosowania i dość prostych procesów. Co więcej, daje wysoką jakość nadruków przy jednoczesnej możliwości wykonania ich samodzielnie w domu. Otrzymany druk cieszy się między innymi dużą trwałością. Nie spiera się ani nie kruszy po kilku praniach, dlatego można używać nadrukowane rzeczy bez obaw o zniszczenie się grafiki.

Zalety druku sublimacyjnego

Nie da się ukryć, że sublimacja zrewolucjonizowała rynek poligraficzny. Wszystko dlatego, że posiada szereg zalet oraz korzyści. Po pierwsze, jest ceniona za wysoką jakość oraz trwałość druku. Prosty napis czy też skomplikowana grafika na koszulce albo innym materiale posiadają zawsze wyraziste kolory i ostre kontury. Odcienia i przejścia tonalne charakteryzują się ogromną precyzją. Ponadto, nadruki nie blakną, nie pękają ani nie spierają się. Można więc je prać w pralce, prasować i suszyć bez żadnych problemów. Po drugie, drukowanie metodą sublimacji jest bardzo tanie. Jeśli nie drukujemy nadmiernie, na skalę przemysłową, wystarczy, że kupimy prosty sprzęt za stosunkowo niewielką cenę. Jeśli natomiast potrzebujemy dużych nakładów, na przykład gadżetów firmowych, możemy zwrócić się do drukarni, które zajmują się sublimacją. Wówczas również ceny są stosunkowo niskie. Sublimacja jest dodatkowo przyjazna środowisku i bezpieczna dla ludzi. Wszystko dlatego, że barwniki są produkowane na bazie wody, nie szkodliwych rozpuszczalników.

O czym pamiętać przy wyborze drukarki do sublimacji?

Wybierając drukarkę do sublimacji, koniecznie należy wciąż pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, nie powinien to być sprzęt tani, ponieważ przy większych nakładach druków szybko się zniszczy, a ponadto nie pozwoli otrzymać wysokiej jakości druku. Konieczne jest zatem kupienie drukarki specjalistyczne. Pierwszym rozwiązaniem są drukarki korzystające z technologii tuszowej. Jest ona zalewana specjalnym tuszem do sublimacji. Można ją łatwo napełnić. Mimo to, posiada parę wad. Jedną z nich jest chociażby to, że tusz może szybko zasychać w głowicach. Konieczne jest więc wykonywanie druku co maksymalnie trzy dni. Na rynku dostępne są również drukarki z kartridżami. Można w nich zainstalować właśnie wspomniane kartridże, które posiadają tusz żelowy. Świetnie nadaje się on do papieru transferowego. Drukowanie nie trwa zbyt długo, a dodatkowo znika problem znany z drukarkach tuszowych. Tusz bowiem nie zasycha. Niestety, wadą takich urządzeń jest zdecydowanie wyższy koszt zakupu samej drukarki, jak i kartridży.

 

Podsumowując, druk sublimacyjny nie bez powodu zyskał tak ogromną popularność na całym świecie. Dzisiaj jest uznawany za jedną z technologii poligraficznych, która doskonale wpisuje się w innowacje XXI wieku. Z pomocą takiego sposobu można nadrukowywać na przykład na koszulki, piórniki, czapki, smycze, meble, plecaki i wiele, wiele więcej. Druk tego typu nadaje się dosłownie do wszystkiego, a sama jego cena jest stosunkowo niska. Spersonalizowane gadżety z pomocą sublimacji są ponadto świetnym sposobem na pokazanie własnego, indywidualnego stylu, bądź pasji lub stworzenie idealnego prezentu dla bliskiej osoby.

 

You may also like...