Wybieramy rzetelną firmę, zajmującą się transkrypcjami

Wykonanie transkrypcji to popularna usługa, którą zleca się w różnych celach. Korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak i większe przedsiębiorstwa. W dzisiejszym tekście przybliżamy najważniejsze kwestie związane z przepisywaniem nagrań audio na tekst i doradzamy, jak wybrać rzetelną firmę.

Kiedy przydają się transkrypcje?

Przepisywanie nagrań na tekst wykonuje się dość często i trudno wskazać jedną branżę, która najczęściej korzysta z takich usług. Różnorodne konferencje, szkolenia, panele dyskusyjne regularnie bywają utrwalane w ten sposób. Dzięki temu wartościowe treści naukowe, przedstawiane na konkretnym zjeździe branżowych specjalistów mogą być dostępne dla szerokiego grona osób. Podobnie sprawa ma się z różnorodnymi szkoleniami. Ich zapis staje się swoistą bazą wiedzy, może być rozpowszechniany i udostępniany innym podmiotom. Niektóre osoby również zlecają transkrypcje notatek, badań naukowych. Specjalistyczne transkrypcje  obejmują z kolei zapisy nagrań sądowych, wywiadów psychologicznych, psychiatrycznych, socjologicznych czy etnograficznych. Zapotrzebowanie na usługę transkrypcji wykazują również przedsiębiorstwa – w ten sposób powstają zapisy posiedzeń zarządów i rad nadzorczych. W dobie rosnącej popularności podcastów, coraz większą popularnością cieszą się transkrypcje takich nagrań. Dzięki temu autorzy tego typu treści mogą łatwiej je wypozycjonować oraz zwiększyć liczbę swoich odbiorców.

Jak wybrać firmę zajmującą się transkrypcjami?

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj przepisywanego materiału. Niektóre przedsiębiorstwa specjalizują się bowiem w konkretnych transkrypcjach. Jeśli więc potrzebujemy przepisania nagrania sądowego, dobrym pomysłem może być skierowanie swoich kroków do firmy, która zrzesza specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę i wykształcenie (np. znajomość łaciny) do realizacji właśnie takich projektów. Większość przedsiębiorstw może pochwalić się szeroką ofertą, więc prawdopodobnie wystarczy krótki research, aby udało się nam sprawnie znaleźć usługodawcę, który zajmie się też mniej profesjonalnymi, niż sądowa, transkrypcjami.

Jeśli wybrana przez nas firma oferuje wykonanie transkrypcji interesującego nas materiału, zwróćmy uwagę na to, z jakimi klientami do tej pory pracowała. To ważne, zwłaszcza jeśli nasze zlecenie jest dość duże i zależy nam na tym, aby transkrypcja była na jak najwyższym poziomie. Najczęściej firmy chętnie chwalą się zrealizowanymi projektami, a nawet, w specjalnie poświęconej temu zakładce, prezentują referencje od najbardziej liczących się klientów. Warto tam zajrzeć i sprawdzić, z kim do tej pory współpracowało przedsiębiorstwo, z którym rozważamy współpracę.

Oprócz referencji zajrzyjmy również do opinii w internecie. To cenne źródło informacji, bo to często od mniejszych klientów możemy dowiedzieć się więcej o polityce firmy oraz o tym, jak traktuje usługobiorców. Przeglądając takie opinie, możemy zweryfikować, czy firma rzeczywiście jest terminowa. Większość przedsiębiorstw o działalności usługowej podkreśla na swojej stronie, że warto skorzystać z ich usług ze względu na terminowe wykonanie projektu. Rzeczywistość może jednak mocno różnić się od tych zapewnień. Jeśli szczególnie mocno zależy nam na czasie, dobrze jest zapoznać się ze zdaniem dotychczasowych klientów i bez skrupułów odrzucić firmę, mającą problemy z dotrzymywaniem umowy.

Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na jasne warunki płatności i darmową wycenę. Profesjonalne firmy sprawnie i bez dodatkowej opłaty mogą wycenić materiał. Oferują również jasny cennik, dzięki któremu za pomocą jednego spojrzenia możemy na etapie naszego researchu dokonać wstępnego porównania ofert poszczególnych przedsiębiorstw. Zwróćmy również uwagę na elastyczność. Oczywiście istnieją uniwersalne zasady wykonywania transkrypcji różnego typu materiałów. Nadal jednak specjaliści powinni być gotowi do tego, aby cierpliwie wysłuchać naszych potrzeb, sugestii, a potem działać zgodnie z tymi wytycznymi.

Czy opłaca się robić transkrypcje samodzielnie?

Może się zdarzyć, że po otrzymaniu wyceny materiału, z którego chcemy otrzymać transkrypcję, możemy podjąć decyzję o samodzielnym jej wykonaniu. Taka pokusa, wynikająca z chęci zaoszczędzenia pieniędzy może być całkiem duża. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że często wykonanie transkrypcji jednogodzinnego nagrania zajmuje nawet cztery godziny. Takie dane podają profesjonaliści; niewprawionym osobom może to zająć jeszcze więcej czasu. Zanim więc zdecydujemy się na samodzielne przepisywanie nagrania, podliczmy, czy takie zadanie rzeczywiście się nam opłaca. Trzeba również pamiętać o tym, że wykonywanie transkrypcji to dość żmudna praca. Wymaga cierpliwości i skupienia. Osobom, które nie przepadają za wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem, wytrwałym stukaniem w klawiaturę i za względnie jednolitą pracą, wykonywanie transkrypcji może wydać się nudnym i monotonnym zajęciem. Wszystkie te kwestie należy przemyśleć, zanim przystąpimy do wykonania takiego zadania samodzielnie.

Pro Transkrypcje
Macierzanki 89
71-499 Szczecin
727 005 660
www.protranskrypcje.pl

You may also like...