Jak wybierać szkolenia księgowe?

Jak wybierać szkolenia księgowe? Każdy księgowy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego zawód wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Możemy to robić za pomocą specjalistycznych kursów przeznaczonych właśnie dla księgowych. Dużą popularnością cieszą się również kursy dla kandydatów na księgowych, na przykład kursy podstaw księgowania. Na jakie szkolenia warto się zapisać? Odpowiadamy.

Gdzie szukać ofert?

Na początku zastanówmy się, kto w ogóle oferuje dobrej jakości kursy księgowości? Z pewnością są to jednostki Stowarzyszenia Księgowych, które mają siedziby w większych miastach. Pracują tam doświadczeni finansiści, którzy często posiadają także doktorat z nauk ekonomicznych. Poza tym lata praktyki w zawodzie księgowego pozwalają im przekazywać wiedzą młodszym kolegom po fachu. Co istotne, na szkolenia podzielone są na różne stopnie zaawansowania. Na kurs księgowości 1 stopnia może zapisać się dosłownie każdy. Specjaliści od podstaw tłumaczą, czym jest księgowość i jak wygląda proces rozliczania firm. Niemniej jednak aby pójść dalej, musimy posiadać już pewne umiejętności. Przykładowo, nie możemy zacząć kursu na głównego księgowego, jeśli nie udokumentujemy swojego doświadczenia zawodowego. Wszyscy bowiem wiemy, że głównym księgowym nie zostaje się ot tak. Do tego trzeba nie tylko ogromnej wiedzy, ale i wielu lat praktyki w zawodzie. Aby uczestniczyć w kursach kolejnego stopnia, musimy najpierw przejść wcześniejsze szkolenia. Oczywiście w pewnych przypadkach możemy postarać się o zwolnienie. Dotyczy to osób, które mają duże doświadczenie zawodowe lub wykształcenie ekonomiczne. Możemy również zdecydować się na szkolenie w profesjonalnych biurach rachunkowych. Ważne, aby prowadziły je osoby z doświadczeniem oraz odpowiednim przygotowaniem merytorycznym. Najczęściej są to doradcy podatkowi bądź prawnicy specjalizujący się w prawie podatkowym oraz finansowym. Unikajmy szkół policealnych, które organizują okresowo szkolenia dla księgowych. Rzadko kiedy prowadzą je specjaliści, zwykle jedynie osoby po studiach ekonomicznych.

Szkolenia online dla księgowych

Jak wybierać szkolenia księgowe?

Jak wybierać szkolenia księgowe?

Obecnie dużą popularnością cieszą się kursy on-line dla księgowych. Organizuje je bardzo wiele ośrodków, które do tej pory prowadziły jedynie szkolenia stacjonarne. Nawet wspominane Stowarzyszenie Księgowych prowadzi obecnie wiele kursów w formie internetowej. Czy szkolenia księgowe on-line w ogóle mają rację bytu? Samo ich powstanie wymusiła pandemia i niebezpieczeństwo, jakie niosło za sobą gromadzenie się ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. Teraz jednak świat wraca powoli do normalności, natomiast szkolenia z księgowości on-line nadal cieszą się sporą popularnością. Dlaczego? Ponieważ okazało się, że są one doskonałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. Księgowi natomiast doskonale wiedzą, że pracy w ich dziale na co dzień nie brakuje. Wielu z nich księguje dokumenty również w domu, po godzinach pracy. Trudno więc znaleźć czas, aby w weekend uczestniczyć w kursach stacjonarnych. Tymczasem dzięki nowoczesnym platformom mają oni dostęp do materiałów szkoleniowych przez cały czas. Godziny zajęć są co prawda wyznaczone, jednak zwykle możemy odsłuchać nagrania z nich w dowolnym czasie. Daje to wielu osobom możliwość nauki, której nie miałyby, gdyby kursy internetowe nie istniały. Pojawia się tylko jeden problem, a mianowicie w kontekście osób początkujących w księgowości. Na ogół nauczyciele mówią, że te szkolenia nie są dla nich. Rachunkowości trzeba się bowiem nauczyć, rozumiejąc ją. Tymczasem oznaczenia kont i podstawowe zasady księgowania mogą być trudne do zrozumienia online. Co prawda istnieje szeroka oferta kursów od podstaw przez internet, jednak pozostaje pytanie, czy naprawdę warto z nich korzystać? Być może lepiej nauczyć się podstaw stacjonarnie, a dalej dopiero zdobywać wiedzę przez internet.

Poznaj koniecznie:

Jakie kursy wybrać?

Oferta kursów dla księgowych jest bardzo bogata. Początkujący powinni oczywiście zacząć od podstaw, bardziej zaawansowani mogą wybrać się na kurs samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ważne, aby poziom kursu dopasować do własnych potrzeb, a przede wszystkim umiejętności. Trudno bowiem nauczyć się czegokolwiek osobie, która nie miała styczności z księgowością, na kursie dla głównego księgowego. Co więcej, musimy pamiętać, aby owe kursy rzeczywiście coś wnosiły do naszej kariery zawodowej. Jeśli nie zajmujemy się podatkami, to nie wybierajmy szkoleń w ich zakresie. Powodem jest fakt, iż przepisy podatkowe zmieniają się bardzo szybko. Za kilka lat, gdy będziemy chcieli zmienić miejsce zatrudnienia, mogą być już całkowicie nieaktualne. Każdy księgowy, który zajmuje się pełnym procesem rozliczeniowym, powinien natomiast brać udział w cyklicznych szkoleniach z zakresu podatku dochodowego oraz VAT. Zmiany w przepisach powodują bowiem, że musimy stale aktualizować naszą wiedzę. Dobrze także odbyć przynajmniej raz w roku szkolenie z zakresu zmian w prawie bilansowym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, jak właściwie sporządzić sprawozdanie finansowe oraz w jakich terminach je złożyć.

You may also like...