Jak idzie konstrukcja dachu? Decydując się na budowę nowego domu musimy zdać sobie sprawę, że…
Budownictwo drewniane
Budownictwo drewniane – czy warto budować dom z bali? Wiele osób kojarzy domki z bali przede wszystkim z domkami letniskowymi do użytku sezonowego. Wykorzystanie drewna przy budowie domu na każdą porę roku może przynieść wiele korzyści, szczególnie teraz, gdy technologia przetwarzania tego surowca jest na bardzo wysokim poziomie. Budowa domu to bardzo poważna i kosztowna decyzja, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku materiałami i różnymi metodami budowy.
Zalety domków z bali
Drewno to wszechstronny materiał, z którego można budować zarówno nowoczesny, jak i bardziej tradycyjny styl domu. Jedną z podstawowych zalet budowania z drewna jest specyfika tego materiału. Zdolność drewna do samoregulacji wilgotności powoduje, że wewnątrz konstrukcji panuje specyficzny mikroklimat, który pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka.
Główna różnica między sezonową chatą a całoroczną chatą z bali polega na tym, że chata z bali nie ma fundamentu. Domy sezonowe buduje się szybko iw każdej chwili można je przenieść w inne miejsce. Zwykle nie są też izolowane. Wykonane są z gotowych elementów i można je szybko złożyć.
Całoroczny dom z bali, znany również jako szybka budowa, może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy (budowa tradycyjnego domu trwa około dwóch lat). Dom z bali całoroczny można budować o każdej porze roku, ponieważ gotowe elementy powstają w hali przemysłowej i nie wymagają żadnych dodatkowych prac murarskich poza przygotowaniem stabilnego fundamentu.
Rodzaje konstrukcji drewnianych
W ofertach firm zajmujących się konstrukcjami drewnianymi możemy wyróżnić dwa typowe sposoby budowy:
Drewniany dom
Domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, choć wciąż są nowością na rynku. Główne zalety budownictwa szkieletowego to szybkość budowy, lekkość konstrukcji oraz atrakcyjna cena. Ta konstrukcja jest bardzo ekonomiczna. Szacuje się, że kosztują około 15% mniej niż domy budowane tradycyjnymi metodami (przy podobnej powierzchni). Domy szkieletowe są pod tym względem tak samo elastyczne jak domy budowane tradycyjnie pod względem wykończenia i ogólnego układu przestrzeni.
Istnieją dwa warianty domów o konstrukcji drewnianej, prefabrykowane otwarte i zamknięte. Otwartą drewnianą konstrukcję umieszcza się na przygotowanym fundamencie. Dach i ściany zostały zmontowane bezpośrednio na placu budowy. Cały proces budowy trwał około trzech miesięcy. W przypadku prefabrykatów zamkniętych, czyli domów z dachami, ścian z wnękami na drzwi i okna, cała instalacja i ocieplenie przyjeżdżają na plac budowy. Na życzenie klienta dom może być w pełni wykończony w przedpokoju. Dom tego typu można oddać do użytku w ciągu kilku dni, najwyżej kilku tygodni. Jedynym minusem stosowania tej metody budowy domu jest konieczność użycia ciężkiego sprzętu, który musi mieć łatwy dostęp do placu budowy.
Konstrukcja drewniana z bali
Tradycyjne domy z bali cieszą się dużą popularnością wśród klientów ceniących sobie elegancję i oryginalny design. Przede wszystkim są to domy z widocznymi elementami konstrukcyjnymi, choć poszczególne firmy przygotowały również projekty obejmujące ściany wewnętrzne wykończone metodą gipsu kartonowego.
Domy z bali są znacznie droższe, dlatego rzadko buduje się domy sezonowe tą metodą. Klienci najczęściej wybierają większe domy, które są otwarte przez cały rok. Oprócz wysokich kosztów, problemem dla niektórych osób jest również długi czas budowy takiego domu. Warto pamiętać, że przed wyborem tej konstrukcji należy dokładnie przyjrzeć się firmie, która zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem. Budowa domów z bali jest trudna i wymaga fachowców posiadających specjalistyczną wiedzę.
Konstrukcja drewniana – ocieplenie
Domy z bali kojarzą się z zimnem. Być może taka opinia wynika z faktu, że drewno w przeciwieństwie do ścian z cegły nie izoluje. Dzięki temu chata z bali jest chłodna i przyjemna w ciepłe dni, ale nie tak wspaniała zimą. Nie oznacza to jednak, że w kabinie zawsze jest zimno. Drewno bardzo dobrze izoluje, zapobiegając ucieczce ciepła na zewnątrz. Jeśli jest to dom drewniany to po włączeniu grzejnika najpierw ogrzewane jest powietrze a nie ściany jak w domu murowanym co też jest zaletą.
Jeśli decydujemy się na budowę domu z bali, ważne jest wyposażenie budynku w centralne ogrzewanie. Obecnie nie jest problemem zbudowanie energooszczędnego, ekologicznego, nowoczesnego domu z bali ocieplonego, który dodatkowo wspiera naturalne właściwości drewna. Jeśli chodzi o konstrukcję drewnianą, to cały system grzewczy został oszacowany i zaplanowany na początku inwestycji. Jednocześnie modułowy dom z bali można łatwo i szybko rozbudowywać oraz dostosowywać do zmieniających się potrzeb klientów.