Hale namiotowe magazynowe są bez wątpienia świetną alternatywą dla stałych hal. Wykorzystywane są przede wszystkim…
Konstrukcja dachu
Jak idzie konstrukcja dachu? Decydując się na budowę nowego domu musimy zdać sobie sprawę, że konieczne jest zaplanowanie budowy dachu na późniejszym etapie budowy. Jak idzie konstrukcja dachu? Jest to oczywiście stosunkowo złożony proces, który wymaga wcześniejszego rozważenia. Jak krok po kroku przebiegała konstrukcja dachu? Na co zwrócić szczególną uwagę przy budowie dachu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Konstrukcja dachu i montaż więźby dachowej
Pierwszym krokiem w budowie dachu jest wcześniejsze przygotowanie konstrukcji dachu. W planie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na początek, takie jak dane nachylenia, czyli kąt nachylenia dachu. Następnie określ również, jaki rodzaj ściółki byłby dla nas najlepszym rozwiązaniem. Na przykład możemy wybrać blachodachówkę, dachówkę itp. Ponieważ za przygotowanie planu odpowiadają profesjonaliści, będziemy mogli określić, jakich materiałów użyjemy i ile to będzie ostatecznie kosztować. Musieliśmy kupić odpowiednią ilość płyt ściennych, krokwi, listew i listew kontrujących. W każdym przypadku możemy zamówić elementy drewniane w tartaku lub warto rozważyć konstrukcje prefabrykowane. Po zakupie niezbędnych elementów możemy przystąpić do montażu wiązarów dachowych. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnego zespołu. Jego budowa zaczyna się od zamontowania ścian. Zwykle znajduje się w górnej części ściany bocznej. Później konieczne będzie zainstalowanie krokwi. Do wyboru jest również wiele rodzajów konstrukcji dachowych, jednak najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest tradycyjny dach dwuspadowy.
Foliowanie i łacenie
W kolejnym kroku konstrukcję więźby należy pokryć folią dachową. Dzięki temu mamy pewność szczelności i wodoodporności konstrukcji. Generalnie membrany można podzielić na dwa rodzaje: o wysokiej przepuszczalności i niskiej przepuszczalności. Różnią się one gramami pary wodnej przechodzącej przez metr kwadratowy. O czym nie możemy zapomnieć przy rozkładaniu folii? Konieczne będzie zachodzenie na siebie, huśtawka w zakresie 10-15 cm. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że tego typu folię montuje się najczęściej za pomocą zszywek lub gwoździ. Następnym ważnym krokiem jest tak zwana łacina. Cały proces rozpoczyna się od lokalizacji listew licznikowych. W rzeczywistości są to po prostu longboardy montowane na wspomnianych krokwiach. Zainstalowałem tylko poprawną łatkę na końcu. Ich wymiary oscylują w granicach 40×50 mm. To bardzo ważny etap w konstrukcji dachu, bo pamiętajmy, że to właśnie te elementy będą mocowane do blachy lub innych materiałów.
Montaż rynien
Gdy cała konstrukcja jest już gotowa, przejdź do kolejnego etapu, czyli montażu rynien, pasów rynnowych lub lukarn. Konieczne było zamontowanie wszystkich elementów, które znalazłyby się na dachu, co później okazało się niemożliwe. Początkowo warto było zamontować okna dachowe – musieliśmy je na stałe osadzić. W takim razie powinieneś zainteresować się rynnami i listwami rynnowymi. To dzięki tym elementom woda spadająca z dachu zlewa się w jednym miejscu, a nie na całej długości dachu. Co jeśli zdecydujemy, ile kropli upuścić? Wtedy będzie rynna koszowa przeznaczona do odprowadzania wody z podpórki do rynny. Kiedy wykonamy wszystkie niezbędne kroki, najważniejszym momentem jest montaż pokrycia dachowego. Jeśli nic nie wiemy o tego typu pracach, to powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego dekarza. To, którą warstwę wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji. Tak naprawdę każdy typ ma swoje wady i zalety, więc podjęcie ostatecznej decyzji nie należy do najłatwiejszych. Na przykład blacha jest stosunkowo tania, ale z pewnością nie gwarantuje komfortu akustycznego. W tym przypadku złoty środek w rzeczywistości nie istnieje. Cały proces zaczyna się od rozłożenia rzędu. Następnie materiały są układane konsekwentnie, warstwa po warstwie. Pamiętaj o zachowaniu właściwej kolejności – od prawej do lewej.
Izolacja poddasza
Gdy cały dach jest wykonany prawidłowo, mamy również ważną kwestię związaną z ociepleniem poddasza. W tym celu stosuje się różne grubości wełny mineralnej. Mówi się, że minimalna wartość powinna wynosić około 25 cm. Częstym błędem jest ocieplenie warstwą około 16 cm. W efekcie tracimy dużo kalorii, których wolelibyśmy unikać. Na koniec pokryliśmy poddasze folią przeciwwilgociową i zamontowaliśmy płytę gipsowo-kartonową. Dach jest nienaruszony i na pewno zapewni nam ochronę.