Gdzie leczy się alkoholizm?

Gdzie leczy się alkoholizm? Wraz z wiekiem osoba rozwija wiele nawyków i hobby. Niektóre są dla niego dobre, jak mycie zębów lub zjedzenie śniadania, inne złe, jak złe nawyki żywieniowe lub uzależnienie od Internetu, a jeszcze inne są katastrofalne, jak uzależnienie od hazardu, narkotyków czy alkoholu. Samodzielna walka ze szkodliwym i zgubnym nałogiem jest z pewnością możliwa, ale jednocześnie niezwykle trudna. Jak więc radzić sobie z jednym z najgorszych uzależnień, alkoholizmem?

Alkoholizm – co to jest?

Picie alkoholu ma długą tradycję i od wielu lat nie jest obchodzone w naszym kraju. Dzięki niemu w PRL załatwiono wiele spraw, a butelka wódki uchodziła za cenną walutę. Dziś to już przeszłość, ale alkohol nadal podaje się przy różnych okazjach, a często wcale. Wesela, święta okolicznościowe, takie jak urodziny, świętowanie sukcesu zawodowego i sposób na relaks. Na przykład lekarze zalecają również kieliszek czerwonego wina dla pacjentów z sercem, co nie oznacza, że ​​picie powoduje choroby u wszystkich. Dlaczego więc niektórzy ludzie upijają się, a następnie potrzebują leczenia alkoholowego, podczas gdy inni nie?

Zgodnie z definicją uzależnienia alkoholizm ujawnia się wtedy, gdy uzależniamy nasze emocje od obecności alkoholu w organizmie.

Jak rozpoznać objawy uzależnienia od alkoholu?

Początek alkoholizmu jest trudny do określenia, ponieważ przypomina sporadyczne spożywanie alkoholu. Uzależnieni są narażeni na alkohol, jak również na relaks w trudnych sytuacjach życiowych, których nie mogą dostarczyć alkoholu w żaden inny sposób. Przez większość czasu nie czekają też na okazję do picia, ale sami jej szukają.

Gdzie leczy się alkoholizm?

Dość oczywistym objawem uzależnienia jest samo spożywanie alkoholu, co sugeruje przyszłą rehabilitację alkoholików. W początkowej fazie pacjent szukał wymówek do picia, ale w późniejszej fazie nie okłamywał nawet samego siebie. Tym samym osoby uzależnione piją o każdej porze dnia i nocy, aktywnie poszukując alkoholu. Pił swobodnie podczas picia i często był tak pijany, że tracił przytomność.

Sporadyczne picie może prowadzić do kaca i choć jest denerwujące, łatwo je zignorować. Z drugiej strony tak zwany klin leczący kaca jest już prekursorem uzależnienia, pojawienia się łaknienia alkoholu, a także alkoholowego zespołu odstawiennego, takiego jak drżenie rąk lub całego ciała, zaburzenia rytmu serca czy wzmożona potliwość. Osoby wymagające leczenia alkoholowego również rozwijają wyższą tolerancję na alkohol.

Zaawansowane stadia alkoholizmu ujawniają inne choroby. Ciało jest zniszczone, a opór jest coraz słabszy. Występują problemy z pamięcią, paraliż motoryczny i zaburzenia psychiczne. W skrajnych przypadkach alkoholik staje się niebezpieczny zarówno dla otoczenia, jak i dla siebie. Rezultatem tego etapu jest dystans społeczny, często zakłócający życie rodziny. Alkoholicy w końcowej fazie często trafiają do zamkniętych ośrodków odwykowych, bo to dla nich jedyny sposób, aby im pomóc.

Jak leczyć pacjentów z alkoholizmem?

Wyzdrowienie z alkoholizmu to trudny i wymagający proces, który trwa latami. Co jednak najważniejsze, aby leczenie uzależnienia od alkoholu było skuteczne, pacjenci muszą wyrazić chęć poddania się takiemu leczeniu. Konsekwencja i wsparcie innych jest bardzo ważne.

Gdzie leczy się alkoholizm?

Gdzie leczy się alkoholizm?

Leczenie uzależnienia od alkoholu należy zawsze rozpoczynać od abstynencji od alkoholu i eliminacji objawów odstawiennych. Tak się złożyło, że w tym celu konieczne było przetransportowanie pacjenta do ośrodka leczenia alkoholizmu w celu odtrucia. Dopiero po tym i za zgodą pacjentki można przystąpić do leczenia.

W naszym kraju istnieje wiele placówek leczenia uzależnień od alkoholu, a także prywatne ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu, w których pacjenci mogą uzyskać fachową pomoc. Leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje połączenie całkowitej abstynencji od alkoholu i psychoterapii. Opracowano wiele różnych form wsparcia dla alkoholików, z których najbardziej znane to – Terapia Dwunastu Kroków oraz wsparcie ze strony Anonimowych Alkoholików.

Szczególnie ważne dla osób uzależnionych od alkoholu jest wsparcie ze strony AA lub rodziny, najlepiej obu grup. Chodzi o to, że uświadomienie pacjentowi problemu i podjęcie leczenia nie likwiduje problemu alkoholizmu. Niestety alkoholizm jest nieuleczalny i nie da się go wyeliminować witaminami, antybiotykami czy nawet psychoterapią. Skuteczne leczenie alkoholizmu polega na całkowitym powstrzymaniu się pacjenta od alkoholu oraz nauczeniu się życia i radzenia sobie bez alkoholu.

Inną rzeczą jest to, że alkoholicy nie mają wyboru. Albo poddają się leczeniu, albo tracą pracę, rodziny i spadają na dno społeczeństwa. Nadużywanie alkoholu nie tylko niszczy organizm, ale może również prowadzić do depresji. Nieleczeni alkoholicy cierpią na marskość i niewydolność trzustki, są neurotyczni, samotni i nieszczęśliwi.

You may also like...